Doğum borçlanmasında son durum

Doğum borçlanmasında son durum

Hüseyin İrfan Fırat

huseyinirfan.firat@yurtgazetesi.com.tr
31 Mart 2013, 12:16
Sevgili okurlarımız güzel bir pazar günü dileğiyle hepinize merhaba,

İçinde bulunduğumuz haftanın çalışma hayatı bakımından en çok konuşulan konusu şüphesiz ki doğum borçlanmasında iki çocuk sınırının kaldırılması ve bu yolla örneğin beş çocuk sahibi olan bir kadın çalışanın her çocuk için 2 yıl kazanıldığından (5x2) 10 yıl erken emekli olabileceği konusuydu. Hatta kimi sosyal güvenlik uzmanları böyle bir yasal düzenleme gerçekleşirse hiç sigortalı çalışması olmayan bir kadının dahi doğum borçlanması yoluyla yaş haddinden emekli olabileceğini yazdılar.

Ülkemizde yıllardan beri üzerinde sürekli oynanan ve siyasi popülizm malzemesi olmuş bir konudur sosyal güvenliğimiz.

Hatırlanabileceği gibi, mevcut hükümet “kara delik” olmaktan kurtaracağı iddiası ile sosyal güvenlik “reformu” adı altında bir yasal düzenlemeye gitmiş ve 2006 yılında 5510 Sayılı Kanun ile ülkemizdeki emeklilik yaşları özellikle sisteme yeni girenler bakımından ciddi değişime uğramıştır. Buna göre ilk kez sigortalı bir işte yasanın yürürlüğe girdiği Ekim 2008 tarihinden sonra çalışmaya başlayanlar 65 yaşında emekli olabileceklerdir.

Her fırsatta ülkemizde sosyal güvenlikteki aktüeryal (çalışan-emekli) dengenin bozuk olduğunu ve 4 çalışanın 1 emekliye bakması gerekirken durumun bunun tam tersi olduğunu söyleyen yetkililer şimdi bu tasarı ile emekli sayısının artacağının farkında değiller mi acaba? Üstelik yakın zamanda basına yansıyan Çalışma Bakanı’nın “borçlanarak emekliliğe aktüeryal dengeleri olumsuz etkilediği için sıcak bakmadıklarını” açıklamasının üzerinden henüz birkaç ay geçmişken şimdi bu tasarı “bu ne perhiz ne lahana turşusu” özdeyişini aklımıza getiriyor.

Bu çok çocuk meselesinin ardındaki konuları bir yana bırakıp henüz tasarı halinde olan bu düzenlemeyi merakla bekleyeceğimizi belirtelim ve doğum borçlanmasında halen geçerli olan mevcut durumu hatırlayalım dilerseniz.

Doğum borçlanması şartları: Sosyal güvenliğimizde önceden beri var olan askerlik ve yurtdışı hizmet borçlanmalarına 5510 sayılı yasa ile eklenmiş bir uygulama olan doğum borçlanması kadının annelik görevi sebebiyle çalışamadığı süreleri emekliliğe esas prim ödeme gün sayısı bakımından borçlanma yoluyla geri kazanması amacına yöneliktir.

Ø  Doğum borçlanması için temel şart, sigortalı kadının doğum öncesinde SGK’na tabi bir işte çalışmaya başlamış olmasıdır.

Ø  En fazla 2 çocuk için doğum borçlanması yapılabilir. Bu sayede kazanılabilecek gün sayısı 1440 gündür.

Ø  Doğum borçlanması yapabilmek için doğum tarihinden sonraki iki yıllık sürede sigortalı olarak çalışılmamış olunması gerekmektedir.

Ø  Yasanın yürürlüğe girdiği Ekim 2008 tarihinden önce isteğe bağlı sigortalı olanlar da doğum borçlanması yapabilirler. Ancak Ekim 2008’den sonra isteğe bağlı prim ödeyenler doğum borçlanması yapamazlar.

Ø  Doğum öncesinde özel emeklilik sandıklarına tabi olanlar, Bağ -Kur’a tabi serbest çalışanlar, kamuda Emekli Sandığı’na tabi çalışanlar ve tarım sigortalısı olanlar da doğum borçlanmasından yararlanamazlar.

Ø  Sigortalı kadın işçi ödeyeceği prim tutarını geçerli olan taban ve tavan matrah üzerinden kendisi belirleyecektir. Örneğin şu anda geçerli olan (taban) asgari ücret 978.60 TL’dir Bu tutar üzerinden borçlanmak isteyen biri bu tutarın % 32’si olan aylık 313.15 TL ödeyerek borçlanma yapacaktır.

SORULARINIZ İÇİN
huseyinirfan.firat@yurtgazetesi.com.tr
Fax: 0 216 418 70 03


Yorum Gönder

Toplam Yorum Sayısı 5

Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ışık ÜNER 2 yıl önce yorumlandı

2413 iş günüm var 1987 girişliyim iki doğum borçlamamı ödersem 3600 günden emekli olabilirmiyim ?

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

Emine ÇAKIR 2 yıl önce yorumlandı

1968 doğumluyum 3 çocuğum var 3 üde ssk öncesi erkekler geriye dönük askerlik borçlanması yapabiliyor.yurt dışında olanlar belgeleyip borçlanabiliyor da neden biz borçlanamıyoruz lütfen bizede kulak verin bu haksızlığı düzeltin lütfen

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

ilter can 2 yıl önce yorumlandı

1967 doğumluyum.1989ssk var.ssk da 600günüm var.emekli sandığındada 1200günüm var.2011de isteğe bağlı sıgorta ödedim 3yılım var iki doğum yaptım borçlanmayı ödemek istiyorum ödersem hangi kuruma aktarılır isteğe bağlı sıgortadan ayrıldım calışmaya başladım ssk olarak.teşekkür ederim.

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

berrin yılmaz 2 yıl önce yorumlandı

1962 doğumluyum.1985 ve 1989 yılında iki dogumum var.1993 sigorta girişim var .2003 yılından itibaren istege baglı sigorta ödedim.2 sene 2 ay prim borcum var.dogum dorçlanması yapıp emekli olabilirmiyim.58 yaşımı beklemek zorundamıyım.cevaplarsanız sevinirim.saygılarımla..

Kişi beğendi.
Kendi Avatarınızın Görünmesi için Üye Olun!

serpil vurucu 2 yıl önce yorumlandı

buhaksizlikdeyilmi bizimde askerlik borclanmasigibi sartsiz dogum borclanmasi yapmakdogum yapdimdan ssk amyokdu sonra basladim lutven bizim dilimiz olun benimgibi 50000 kadin madur simdiden tesekürler

Kişi beğendi.