AKPM'den referandum raporu: YSK kararı yasaya aykırı

Türkiye'nin davetiyle 16 Nisan referandumuna gözlemciler gönderen AKPM, resmi gözlem raporunu açıkladı. Raporda temel özgürlüklerin kısıtlandığı, YSK kararının yasaya aykırı olduğu gibi eleştiriler yer aldı.

AKPM'den referandum raporu: YSK kararı yasaya aykırı

Türkiye'nin davetiyle 16 Nisan referandumuna gözlemciler gönderen AKPM, resmi gözlem raporunu açıkladı. Raporda temel özgürlüklerin kısıtlandığı, YSK kararının yasaya aykırı olduğu gibi eleştiriler yer aldı.

30 Mayıs 2017 Salı 21:41
AKPM'den referandum raporu: YSK kararı yasaya aykırı

Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi (AKPM), Türkiye'de yönetim sisteminin değiştirilmesine yönelik Anayasa değişikliklerinin halk oyuna sunulduğu 16 Nisan referandumuyla ilgili resmi raporunu açıkladı.

Türkiye'deki seçmenlerin Yüsek Seçim Kurulu (YSK) ve diğer devlet otoriteleri tarafından referandumun içeriği konusunda “tarafsız” biçimde bilgilendirilmediğine vurgu yapılan raporda, 15 Temmuz darbe girişimi sonrası ilan edilen olağanüstü hal (OHAL) ile "gerçek anlamda demokratik bir referandum süreci için gerekli temel özgürlüklerin kısıtlandığı” not edildi.

Raporda darbe girişimi sonrası binlerce kişinin işine son verilmiş veya gözaltına alınmış olunmasının “siyasi iklim üzerinde olumsuz etki yarattığı” belirtildi. OHAL kapsamında olağanüstü yetkilerle donatılan valilerin, bu yetkileri “temel hak ve özgürlükleri daha da sınırlandırmak için kullandıkları” görüşü ifade edildi. Seçimlerle ilgili yasal çerçevenin referandum konusunda net olmadığı ve “demokratik bir referandum için yetersiz kaldığı” mesajı verildi.  Referandum kampanyasının finansmanıyla ilgili yasal çerçeve de siyasi partilerin harcamalarının saydam olmaması nedeniyle yetersiz görüldü.

Referandumun düzenleniş biçimi

AKPM, referandumun düzenleniş biçimini de Avrupa normlarına aykırı buldu. Anayasanın 72 maddesinde değişiklik getiren 18 teklifin tek bir blok halinde “evet” ya da “hayır” tercihleriyle oylamaya sunulmasının seçmenin her bir değişiklik hakkında görüş belirtmesine engel olduğu savunuldu. Resmi makamların anayasa değişikliği ve etkileri konusunda seçmene “tarafsız ve dengeli bilgi vermediği”, bunun da "seçmenin bilinçli karar almasına engel olduğu” görüşü dile getirildi.

Raporda referandum kampanyasına da değinildi. Cumhurbaşkanı, hükümet yetkilileri ve çok sayıda yerel yöneticinin aktif olarak "evet” lehinde çalışmaları nedeniyle kampanyanın “dengesiz” şartlarda gerçekleştiği belirtildi. Anayasaya göre Cumhurbaşkanının tarafsız kalması gerektiği hatırlatıldı.

TRT’ye eleştiri

Referandumla ilgili yasal çerçevenin “yeterince tarafsız seçim propagandası için elverişli olmadığı” görüşüne de yer verilen raporda, "evet” ve "hayır” kampanyası yürüten siyasi partilerin kamu medyasına eşit koşullarda erişemediği, TRT'nin “açık biçimde iktidar partisi ve Cumhurbaşkanına öncelik verdiği” vurgulandı. “Evet” kampanyasının medyada çok daha görünür olduğuna dikkat çekildi.

"Evet” kampanyasına medyada ayrılan sürenin kamu ve özel sektör televizyon kanallarında yüzde 76, yazılı basında ise yüzde 77,5 olduğu hatırlatıldı. Referandum kampanyası süresince medyada AKP’ye ayrılan sürenin yüzde 33,5 olarak kaydedildiği, CHP'nin yüzde 19, MHP'nin yüzde 2,3, HDP'nin ise yüzde 0,6’da kaldığı not düşüldü. Medyada Cumhurbaşkanı ve Başbakana ayrılan sürenin de muhalefet parti yöneticilerine oranla daha fazla olduğu belirtildi.

"YSK kararı yasaya aykırı"

Raporda YSK da “saydam çalışmadığı” ve kararlarına karşı yargı yolu açık olmadığı gerekçesiyle eleştirildi. YSK’nın referandum günü sayımdan önce mühürsüz oy pusulaları hakkında aldığı kararın “yasalara aykırı olduğu” ve çok önemli yasal bir güvencenin ihlali anlamına geldiği belirtildi.

Eşitlik ilkesini ihlal edip yayınlarında “evet” propagandasına daha fazla yer veren TV ve radyolara YSK tarafından ceza verilmesinin OHAL kapsamında çıkarılan bir KHK ile yasaklanmasının "siyasi partilerin medyaya eşit şartlarda erişimini engellediği, seçmenlerin aydınlanmış biçimde seçme kapasitelerini sınırladığı” not edildi.

AB kurumlarına referans olacak

Raporda 18 maddelik anayasa değişikliğinin Avrupa Konseyi’nin anayasal konulardaki danışma organı olan Venedik Komisyonu tarafından “kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıracağı” gerekçesiyle Avrupa normlarına aykırı bulunduğu da hatırlatıldı.

AKPM, 16 Nisan referandumunu TBMM’nin daveti üzerine 21 parlamenterle Ankara, İstanbul, Antalya, İzmir ve Diyarbakır’daki seçim bürolarında gözlemlemişti.

AKPM raporu, aralarında AİHM’nin de bulunduğu tüm Avrupa Konseyi organları ve AB için referans belge olma özelliğine sahip. (Deutsche Welle Türkçe)

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kalender 2017-05-31 07:13:11

Herşey ortada olmasına rağmen değişen ne. Hiçbir şey olmamış, yaşanmamış gibi takvim harıl harıl işliyor.2019 tarihinde bu anayasa yürürlüğe girecek ve herkes buna uyacak.İktidar hedefine hızla ilerliyor.Türk siyasi tarihi böyle kararlı bir iktidar görmemiştir.

Misafir Avatar
% 51 le hiç bir halt edilmez 2017-05-31 10:11:45 @Kalender

böyle yerli yersiz şaibeli bir sonuçla 2019 da nasıl yeni sistemi uygulayacaklar. densizlikte sınır tanımayanlar. kalkışma neden oldu. o yaptı bu yaptı bir sürü daleverelerle bir drbe kalkışması bile neden ne amaçla oldu denmiyor. işin özüne bakıldığındada ne yurtta nede cihanda sulh vardı. çözüm ve bop yüzünden zaten sulh diye bir durum zaten yoktu. her gün şehitlerimizin cenaze namazları kılınmadımı analar ağlamadımı.

Beğenmedim! (0)
Avatar
haydar 2017-05-31 09:30:17

Akp saksakci partisi yalnizca zengine calisan bir parti erdogan cebini doldurdu bir yūzūkle geldi millet sandiki bu adamdan tūrkiyeye yarar gelir getirdi basa satilmayan kamu mali kalmadi o bitti milletin tapulu mallarina bile gõz dikti ama gereken dersini bu sefer sahte oylarla aldi bu belli oldu cūnkū sshtekar Akp Partisi suratlar boka benziyor onlar hayir ciktigini çok iyi biliyorlar

Avatar
At Alinir Satilir 2017-05-31 12:02:33

Ati calan hirsiz, heybesine oylari doldurup Üsküdar'i gecti. Vay anasini sayin seyirciler Türkiye Türkiye olali böyle OY hirsizligi yasamadi ve böyle kendini bulunmaz Hint kumasi tanimadi. Zaman herseyin ilacidir.

Avatar
HUD ALTAS 2017-05-31 19:20:17

EEE SIMDI NE OLACAK...CB'NININ DEDIGINE GORE, ATI ALAN USKUDARI GECTI...BU SECIM NASIL TEKRARLANACAK VEYA SUCLULAR CEZALANDIRILACAK...

Avatar
Sevgi Tekay 2017-06-01 15:39:03

Bu rapor her ne kadar doğruları anlatsa da kim dikkate alıyor acaba...yalnız şöyle bir gerçek var ki evet'ciler de hayır çıktığını biliyor fakat pişkinlikle kazandıklarını inanmak istiyorlar.

Avatar
Meryem 2017-06-02 12:06:28

Bizler bunun bilinciydeydik zaten ve herkesin gözünün önünde bu yalan vaatler.. Herkez heryerde evet pankartlarindan baska bisey goremiyordu medya evet konuslariyla yalan vaatlerde bulunurken şimdi mi akliniz başınıza geldi .
Yoksa sayın cb.'nin hesaba kaynadığı birşeylemi varda boyle bir haber çıktı?
Şüpheli durum bence

Avatar
Ferhat Malcan 2017-05-31 20:40:35

Beklenen yorum; dağ fare doğurdu!... Çare varmı?... Çözüm neler?...

Avatar
Usta adem 2017-05-31 22:28:52

Hiç bir şey bilmiyor san Avrupa nın gebermesine bak işte o zaman doğru yoldasın