banner87

Selahattin Demirtaş anket açıkladı! İşte 24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin son anket sonucu

Selahattin Demirtaş, ellerindeki ankete göre cumhurbaşkanı seçiminde hiçbir adayın yüzde 50’yi bulmadığını, HDP’nin ise ‘baraj sınırı’nda göründüğünü söyledi.

Selahattin Demirtaş anket açıkladı! İşte 24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin son anket sonucu

Selahattin Demirtaş, ellerindeki ankete göre cumhurbaşkanı seçiminde hiçbir adayın yüzde 50’yi bulmadığını, HDP’nin ise ‘baraj sınırı’nda göründüğünü söyledi.

01 Haziran 2018 Cuma 11:01
Selahattin Demirtaş anket açıkladı! İşte 24 Haziran seçim sonuçlarına ilişkin son anket sonucu

Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) cumhurbaşkanı adayı Selahattin Demirtaş, Rudaw'a konuştu. Hiçbir cumhurbaşkanı adayının tek başına yüzde 50’yi bulamadığını söyleyen Demirtaş, bu yüzden Kürtlerin ‘anahtar rolünde’ olduğunu söyledi.

Demirtaş, “Size anket sonuçları ulaşıyor mu? HDP’nin halen baraj sınırında olduğunu düşünüyor musunuz?” yönündeki soruyu şöyle yanıtladı:

"HDP baraj sınırında görünüyor halen ama giderek artan bir halk desteği olduğunu da biliyoruz. HDP mutlaka barajı aşacaktır"

24 HAZİRAN SEÇİM ANKETİ SONUÇLARI

AKP'nin yaptırdığı anket

2018 seçmleriyle ilgili tek tek anket sonuçları açıklanırken, AK Parti de yeni bir seçim anketi yaptırdı. Son ankette AK Parti'nin oy oranının düştüğü görülürken, HDP’nin oy oranının yüzde 9-11 bandında çıktığı, İYİ Parti’nin yüzde 7-8 düzeyinde oy alacağı tespiti yapıldı. 'Cumhur İttfiakı' içerisinde yer alan MHP’nin ise yüzde 8-9 bandında kalsa da hükümet üzerindeki yaptırım gücünün artacağı ve alınacak kararlarda etkili olacağı iddia ediliyor.

7 Haziran seçimlerinde yüzde 41 oy oranıyla 258 milletvekili çıkararak tek başına hükümet kuramayan, 1 Kasım seçimlerinde yüzde 49.5 oy oranıyla 550 milletvekilinden 317’sini alan AK Parti’de, 24 Haziran seçimlerine yönelik yaptırılan anketlerde partinin oy oranı yüzde 46 düzeyinde çıkıyor.

Metropoll Araştırma Şirket

24 Haziran cumhurbaşkanlığı ve genel seçimlerine ilişkin yapılan son seçim anketi sonucu açıklandı. Metropoll Araştırma Şirketi'nin "Türkiye’nin Nabzı Mayıs 18" başlığıyla yayınladığı kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın görev onayı geçtiğimiz aya göre yüzde 3.4 düşerek 46.3’e gerilerken , onaylamayanların oranı yüzde 3.7 artarak yüzde 47.8’e çıktı.

MHP SEÇMENİNDEN ERDOĞAN'A DESTEK AZ

Cumhurbaşkanı Erdoğan AK Parti seçmeninin yüzde 89.2’sinin onayını alırken, MHP seçmenininse sadece yüzde 30’unun onayını alabildi.

Erdoğan’ın görev onayı 15 Temmuz darbe girişiminin bastırılması sonrası yüzde 67.6’ya çıkmış ve bu oran 16 Nisan referandumunda yüzde 52.4 seviyesine inmişti.

ERDOGAN ONAY ORANI

KILIÇDAROĞLU YÜKSELİŞE GEÇTİ

Aynı araştırmaya göre, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun görev onayıysa geçtiğimiz aya göre yüzde 1.6 artarak yüzde 25 oldu.

KILICDAROGLU GUCEN

DİĞER PARTİLERDEN DE ONAY ALIYOR

Kılıçdaroğlu kendi partisinin seçmeninden yüzde 67.7 düzeyinde onay alırken, HDP seçmeninden yüzde 16.5, diğer partilerden yüzde 24.5 onay aldı.

Remres Araştırma Şirketi

Remres'in 17-23 Mayıs tarihleri arasında yaptığı son kamuoyu araştırmasının sonuçlarına göre; ilk turda AK Parti, MHP ve BBP’nin oluşturduğu Cumhur İttifakı ile CHP, İYİ Parti ve Saadet’in oluşturduğu Millet İttifakı sandıktan başa baş çıkıyor ve seçimler ikinci tura yani 8 Temmuz’a kalıyor. İkinci turda da sonuç değişmiyor. Araştırmanın sonuçlarına göre ‘Kimin başkan olacağını’ yüzde 9’luk ‘kararsız’ kitle belirleyecek. İşte 24 Haziran seçimleri için son anketten rakamlar…

24-Haziran-seçimine-ilişkin-son-anket-sonuçları-Remses-Araştırma'dan1

İKİNCİ TURDA İNCE'NİN ŞANSI DAHA FAZLA

Anket sonuçlarına göre ikinci turda Muharrem İnce’nin ‘şansı’ Meral Akşener’den daha fazla.

24-Haziran-seçimine-ilişkin-son-anket-sonuçları-Remses-Araştırma'dan2

“MUHARREM İNCE GENEL BAŞKAN OLMAMASININ MEYVELERİN TOPLADI”

24 Haziran seçimleri için mayıs ayı içinde 3 farklı araştırma yürüttüklerini belirten ve 3 araştırmada da siyasi gelişmelerin çarpıcı etkilerinin görülebildiğini vurgulayan Şişmanlar şunları söyledi:

“Örneğin ilk araştırmamızda muhalefet kanadındaki ittifak açıklamasının etkilerini gözlemledik. Henüz cumhurbaşkanı adayları belli değildi. Örneğin Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu henüz imza sürecine girmemiş, Selahattin Demirtaş'ın aday olup olamayacağı netleşmemişti. CHP'de ise aday isimleri konusunda birçok farklı isim konuşuluyordu. İkinci çalışmamızda en dikkat çekici fark ise hem diğer adayların adaylıklarının kesinleşmesi hem de CHP'nin Muharrem İnce ismini aday olarak belirlemesiydi. Bu andan itibaren seçmen yönelimleri kendi saflarında belirginleşmeye başladı diyebilirim. Tabii bu süreçte bir başka etken de genel seçimler.

24-Haziran-seçimine-ilişkin-son-anket-sonuçları-Remses-Araştırma'dan3

Burada Recep Tayyip Erdoğan, Meral Akşener ve Temel Karamollaoğlu aynı zamanda partilerinin genel başkanlık süreçlerini de yönettiklerinden alana daha geç inme durumunda kaldılar. Selahattin Demirtaş'ın ise durumu malum. Tutuklu olduğu için zaten alana inme gibi bir şansı yok. Bu noktada, ilk başta ne kadar dezavantaj gibi lanse edilse de, Muharrem İnce; genel başkan olmamasının meyvelerini çok iyi topladı diyebilirim.”

24-Haziran-seçimine-ilişkin-son-anket-sonuçları-Remses-Araştırma'dan4

"EN ÖNEMLİ ETKEN EKONOMİ"

Muharrem İnce’nin ‘avantajına’ dikkat çeken Şişmanlar “Milletvekili listelerinin oluşturulması ve parti için dengeler gibi konularla hiç ilgilenmeden kampanyasını süratle yürütmeye devam ediyor. 3 raporumuz neticesinde en net artış yakalamış aday olarak Muharrem İnce'yi görebiliyoruz. Özellikle kamuoyunda daha evvel CHP adayı olarak öne çıkan isimlerden sonra kendisinin açıklanması, CHP seçmenini büyük bir kararlılıkla konsolide etmiş durumda" diye konuştu.

24-Haziran-seçimine-ilişkin-son-anket-sonuçları-Remses-Araştırma'dan5

SEÇİM ANKETİNİN DETAYLARI

Seçim sonuçlarını ekonomik kaygıların belirleyeceğini belirten Şişmanlar sözlerini şöyle sürdürdü:

"AK Parti ve MHP'nin başat aktörler olduğu Cumhur İttifakı mayıs ayı boyunca durağan bir görüntü çiziyor. Burada en önemli etken elbette ki ekonomi. AK Parti kanadı ne kadar buna önlem olması amacıyla ekonomik paketler ve vaadler açıklasa da iktidar ortağı MHP'nin özellikle diğer Cumhurbaşkanı adaylarının imza süreçlerinde sarf etmiş olduğu sözler ve kamuoyunda çok düşük bir kabul gören af tartışmaları, Cumhur İttifakı'nın ilerleyişine şimdilik ket vuruyor gibi görünüyor. Örneğin son raporumuzda sorduğumuz af konusuna, katılımcıların % 70'e yakını olumsuz bakarken, olumlu bakanlar % 20'lerde kaldı. Yine katılımcılara sorduğumuz “Tükiye'nin ekonomisinin gidişatını nasıl buluyorsunuz?” sorusuna da katılımcıların %67'si kötüye gidiyor derken, iyiye gittiğini söyleyenlerin oranı %17'de kaldı. Cumhur İttifakı'nın bu seçimde en önemli sınavı ekonomik verilerin iyileştirilmesi ve bu olumsuz hissiyatı aşabilmek olacak.

24-Haziran-seçimine-ilişkin-son-anket-sonuçları-Remses-Araştırma'dan6

Millet İttifakı'nda ise durum çok uyumlu görünüyor. Her ne kadar farklı siyasi görüşlerin bir araya gelmesi ile oluşturulmuş ve kırılgan olabileceği düşünülen bir ittifak olsa da şimdiye kadar böyle bir görüntü çizilmedi. Tabii yine burada özellikle genel seçimler sürecinde iller bazında adaylar arasında yaşanacak yarışlar daha belirleyici olacaktır. Sonuçta D'Hount sisteminde ittifaklar, öncelikle diğer ittifak ve partilerle yarışırken, sonrasında bu yarış ittifak içine dönecek. Bunun ne gibi etkileri olacağını zamanla göreceğiz. Elbette ittifakın iki başat aktörünün cumhurbaşkanlığı ikinci turunda kim kalırsa onu destekleyeceklerini açıklamış olmaları da ittifaktaki uyumu güçlendiriyor.

24-Haziran-seçimine-ilişkin-son-anket-sonuçları-Remses-Araştırma'dan7

HDP, kemik oylarını koruma konusunda en kararlı seçmen grubuna sahip görünüyor. Selahattin Demirtaş'ın da sosyal medya üzerinden de olsa yeniden yoğun şekilde gündemde yer alması ve aday olarak belirlenen popüler ve kamuoyunda karşılığı olan isimlerin etkilerini önümüzdeki raporlarımızda daha net görebileceğimizi düşünüyorum"

24-Haziran-seçimine-ilişkin-son-anket-sonuçları-Remses-Araştırma'dan8

24-Haziran-seçimine-ilişkin-son-anket-sonuçları-Remses-Araştırma'dan10

BAHÇELİ'NİN ÇIKIŞI

Araştırmada ayrıca katılımcıların; Bahçeli’nin ortaya attığı af tartışmasına, Pasolig uygulamasına ve mülteciler konusuna da ilginç yanıtlar verdikleri gözlendi.

Anket sonuçlarını yorumlayan Remres Araştırma Şirketi sahibi Emre Şişmanlar “24 Haziran çok bilinmeyenli iki denklem gibi.” dedi

24-Haziran-seçimine-ilişkin-son-anket-sonuçları-Remses-Araştırma'dan9

ÇALIŞMANIN DETAYLARI

Çalışma Türkiye genelinde NUTS 2 sistemine göre 26 bölgeyi esas alan 28 ilde tabakalı örnekleme ve ağırlıklandırma yöntemi ile 17-23 Mayıs tarihleri arasında seçmenlerin mevcut yönelimlerini ve önceki çalışmalarımıza kıyasla gerçekleşen değişiklikleri gözlemlemek amacıyla 4 bin 276 kişi ile telefonla ve yüz yüze anket yöntemiyle yapıldı. Araştırma yüzde 0,86 güven sınırları içinde, yüzde 1,75 hata payı ile gerçekleştirildi. Ankete katılanların 2 bin 112’sini erkekler, 2 bin 164’ünü ise kadınlar oluşturdu.

24-Haziran-seçimine-ilişkin-son-anket-sonuçları-Remses-Araştırma'dan11

Önerilen Haberler
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
KORKU DAĞLARI “İYİ”CE SARMIŞ! 2018-06-01 11:44:20

troller cogalmis

Misafir Avatar
cevaba cevap sana kapak olsun 2018-06-01 12:56:53 @KORKU DAĞLARI “İYİ”CE SARMIŞ!

ulen ibineler bu adamı destekleyen cehape zihinyeti s... sizin sihniyetinizi

Beğenmedim! (1)
Avatar
Azadi 2018-06-01 11:29:53

Ilerde Kürtler hep kilit rol alacaklardir. Kürtler meral katiline kesinlikle oy vermicek. Muharrem akillidir, kürt sorunu cözerim diyo. Erdogan zaten artik Kürtlerden oy almaz. Akilli politika yapan kazanir.

Misafir Avatar
alparslan 2018-06-21 15:15:44 @Azadi

masAllah bu akilla bu yasa kadar yasamissin, helal valla

Beğenmedim! (0)
Avatar
elveda chp 2018-06-01 15:01:25

24 Haziran seçimlerine 3 hafta kala anket sonuçları arkaya arkaya geliyor. Peki 24 Haziran seçimlerini kim kazanır, birinci turda galip çıkmazsa ikinci tura kimler kalır? Sizler için bugüne kadar açıklanan tüm anket sonuçlarını derledik. İşte seçime 3 hafta kala anketlerin işaret ettiği sonuçlar;

ADİL GÜR SEÇİM SONUÇLARI

Referandumda şaşan ancak 1 Kasım seçim sonuçlarını doğru bilen tek isim Adil Gür olmuştu. Haliyle Gür'ün anket sonuçları merak ediliyordu. Adil Gür anket verilerini şu sözlerle açıkladı:

-"Cumhurbaşkanlığı seçimi 1. turda bitecek. Yüzde 50-55 arasında bir oyla almasını bekliyorum. Size iddialı bir şey söylüyorum. Diyarbakırda, Mardinde, Siirtte, Vanda, Şırnakta Cumhurbaşkanı Erdoğana çıkacak oy 1 Kasımda hatta 16 Nisanda çıkan oyun üzerinde olacak.

Avatar
aydın 2018-06-01 11:13:00

hdp nasılbaraj sorunu olur%14 oy almış bunun muhasebesini yapsınlar,hendekler ne yaptı,pkk ya yaklaşmak ne yaptı,fox tv de eş başkanları öcalan pkk yı yönetiyor diyor,onlarda sözünde çıkmıyoruz diyormuş,bu parti barajı aşmak istiyorsa pkk yı red etsin,şerfsizler gibi solculara yalvarmasın bize oy verin yok sa ha akp gelir ajan parti ajannnnnnnnnnnnnnnnnnnn

Misafir Avatar
iyi bak dostum iyi bak 2018-06-01 11:27:01 @aydın

Görende adam sanacak. bilmeyen bilmiyorki bu adam binlerce insanın katilidir.. ne kadarda masum göstermişl ağa babaları ın emirindeki gazete değilmi?

Beğenmedim! (0)
Avatar
UYUTMA KERDEŞİM 2018-06-01 11:24:17

Şer güçleri dört değil on dört koldan Türkiyeye saldırıyor. aynı merkezler br Muharrem İnceyi Şişiriyor, bi Meral Akşeneri şişiriyor, bir Temel Karamollaoğlunu şişiriyor,bir Selahhattin Demirtaşı şişiriyor. hepsininde hedefi Türkiyeyi bölmek yıkmak . EYYAKLISELİM vatan sever kardeşlerim Kürt Türk, laz Çekez abaza herkese bu vatan yeter . böldürtmeyeceğiz. AKP Erdoğan diyeceğiz.

Avatar
... 2018-06-01 11:25:06

HIRSIZ VAR DİYEN ŞAHIS a ?****** Bak ortada somut birşey yok iftira etmekle bir şey kazanacağını zı sanıyorsanınız inanın çok ama çok yanllıyorsunuz. Erdroğan ve ekibi Türkiyeye büyük emekler verdi. batık ekonomiyi kurtardı, terörün teslimalmış olduğu ülkemizi terörden temizledi.

Misafir Avatar
@... x******* 2018-06-01 12:42:08 @...

Gemicikler kimin kicina girsin?

Beğenmedim! (0)
Avatar
Azadi 2018-06-01 11:38:48

Bir yorumcu diyorki erdogan terörü bitirmis. VAllah pkk gittikce güc kazaniyo. Suriyenin dogusu rakka ve deyrelzor komple pkk nin elinde. Afrinde ilerde tekrar kürtlerin eline gececek. Erdogan cerablus ve afrin, el bab batakligina saplandi. Bu yerler icin para lazim. Ee türkiyenin halini görüyoruz. Batmis bir devlet daha fazla oralarda tutunamaz. Terör bitmismis. Birak bitmesi, gümüshanede ortaya ciktilar.