Gençler ve kadınlar daha fazla okuyor

Gençler ve kadınlar daha fazla okuyor

Türkiye Yayıncılar Birliği İkinci Başkanı Koray Seçkin, kişi başına düşen üretilen kitap sayısının 6,9 olduğunu açıkladı.

Türkiye Yayıncılar Birliği’nin, TÜYAP Tüm Fuarcılık Yapım A.Ş. işbirliğiyle düzenlediği Karadeniz 6. Kitap Fuarı’nın açılışında konuşan Türkiye Yayıncılar Birliği İkinci Başkanı Koray Seçkin; 2019’da yayıncıların ve MEB’in bastığı kitaplarla toplam üretimin 577.048.957 adet olduğunu açıkladı. TÜİK verilerine göre 31 Aralık 2019 itibarıyla Türkiye nüfusunun 83.154.997 olduğunu hatırlatan Seçkin, buna göre kişi başına düşen üretilen kitap sayısının 6,9 olduğunu ifade etti. Seçkin konuşmasında ayrıca, Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü’nün (OECD) 15 yaşa uyguladığı ve 3 yılda bir yapılan PISA testinin, geçtiğimiz günlerde açıklanan 2018 yılı sonuçlarını da değerlendirdi.

ARTIŞ OLSA DA ORTALAMALARIN ALTINDA

PISA 2018 testine 79 ülke ve ekonomiden, 15 yaşındaki 32 milyon öğrenciyi temsil eden 600.000 öğrenci katıldı. PISA testinde okuma, matematik ve fen bilimleri alanları yer alırken, okuma alanına odaklanılan PISA 2018 testinde, bu alanda 78 ülkenin verileri değerlendirmeye alındı. Okuma puanlarına göre sıralandığında Türkiye, 2015 yılında alanında 70 ülke ve ekonomi arasında 50. sıradayken, 2018’de 78 ülke ve ekonomi arasında 40. sırada yer aldı. Türkiye Yayıncılar Birliği İkinci Başkanı Koray Seçkin, PISA testi puanlarında 2015’e göre artış olsa da, Türkiye’nin 2018’de her alanda yine de OECD ortalamalarının altında kaldığına dikkat çekti. Tüm gelişmiş ülkelerde çocukların kendi dilinde okuduğunu anlamasının en önemli yolunun okuma kültürü olduğunu bir kez daha vurgulayan Seçkin, ailelerden başlayan okuma alışkanlığının, okullarda öğretmenlerin çocukları kitapla, kütüphaneyle yakınlaştırıp kitap okumalarını teşvik etmesiyle devam etmesi gerektiğini belirtti

GENÇ VE EĞİTİMLİ

OKUYAY Platformu’nun, KONDA Araştırma ve Danışmanlık’la hazırladığı Türkiye Okuma Kültürü Araştırması 2019 raporuna da değinen Seçkin, araştırmada, okuduğu tespit edilen ‘okuyanlar’ kümesinin Türkiye’nin yüzde 42’sini oluşturduğuna vurgu yaptı. Bu kümedekilerin, ağırlıklı olarak genç, eğitimli ve metropolde yaşayanlar olduğunun altını çizdi. Araştırma sonuçlarına göre ülkemizde okumayı yaygınlaştırma karşısında zihniyet açısından bir engel olmadığını ifade eden Seçkin ayrıca, gençlerin ve kadınların daha fazla kitap okuduğunu; Türkiye’de sosyal medyayı yoğun kullanan gençlerin okumasının da arttığını; okuma oranının yüksekliğinde birincil etkenin aileden gelen destek olduğunu da aktardı.