LGS ve yerel yerleştirme 1. nakil sonuçları açıklandı!

Öğrenciler ile velilerin gözü kulağı MEB'den gelecek ve E-okul'da yapılacak nakil sonuçları güncellemesinde. Geçtiğimiz hafta Cuma günü sona eren ilk nakil başvuru haftası sonunda liseye geçecek öğrencilerin gözü nakil sonuçlarının açıklanmasına döndü. Bu ilk nakil başvuru sonuçlarının açıklanması ile yeni boş kontenjanlar belli olace ve 2. nakil başvuru haftası başlayacak. İşte MEB'in 2018 nakil tercih başvuru takvimi...

13 Ağustos 2018 Pazartesi 10:37
LGS ve yerel yerleştirme 1. nakil sonuçları açıklandı!

Liseye geçmeye hazırlanan öğrenciler önce sınav sonra yerleştirme sonuçları derken nakil başvuru aşamasına geldiler. Bugün itabari ile 2018 LGS ve yerel yerleştirme 1. nakil başvuru sonuçları açıklandı. Böylece 2. nakil başvuru dönemi de başlamış oldu. MEB sabaı yaptığı duyuru ve güncelleme ile öğrencilerin nakil tercihlerinden nasıl bir sonuç çıktığını paylaştı ve yeni oluşan boş kontenjanlar belli oldu. Böylece ilk nakil sonucundan memnun olmayan öğrenciler 2. nakil başvurusu için bu yeni boş kontenjanları dikkate alacaklar.


LGS NAKİL SONUÇLARI
MEB'in açıkladığı liseye geçiş nakil sonuçlarına aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz. Nakil sonuçları sorgulama sayfasında T.C. kimlik numaranız doğum tarihiniz ve ekrandaki güvenlik kodunu girip sonuç sorgulama yapabilirsiniz.

Lise 1. nakil başvuru sonuçları için tıklayınız

Ortaöğretim kurumlarına yerleştirmeye esas nakiller, 6-10 Ağustos, 13-17 Ağustos, 27-31 Ağustos ve 3-6 Eylül dönemlerinde yapılacak. Yerleştirmeye esas nakil tercih işlemleri, Bakanlığın "http://www.meb.gov.tr" veya "https://eokul.meb.gov.tr/" internet adreslerinde yayımlanan tercih listelerine göre, öğrenci velisi tarafından yapılacak. Yerleştirmeye esas nakil sonuçları, her nakil döneminin sonunda, 13 Ağustos, 19 Ağustos, 3 Eylül ve 8 Eylül'de "www.meb.gov.tr" internet adresinden ilan edilecek. İşte LGS nakil tercih başvuru sonuç takvimi...

2018 LGS NAKİL BAŞVURU TAKVİMİ

loading...

TARİH    İŞLEM
06-10 Ağustos 2018    Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
13 Ağustos 2018    Yerleştirmeye Esas 1. Nakil Sonuçlarının İlanı
13-17 Ağustos 2018    Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
19 Ağustos 2018    Yerleştirmeye Esas 2. Nakil Sonuçlarının İlanı
27-31 Ağustos 2018    Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
03 Eylül 2018    Yerleştirmeye Esas 3. Nakil Sonuçlarının İlanı
03-06 Eylül 2018    Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Tercih Başvurularının Alınması
08 Eylül 2018    Yerleştirmeye Esas 4. Nakil Sonuçlarının İlanı
17 Eylül 2018    2018-2019 Eğitim ve Öğretim Yılı Açılışı
LGS NAKİL BAŞVURUSU NASIL YAPILACAK?
Nakil başvurusu öğrenci ve velisi tarafından https://eokul.meb.gov.tr/ internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüklerinden yapılabilecektir. Yapılan okul tercihlerinin ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılması gerekiyor.


EN FAZLA KAÇ TERCİH YAPILABİLİYOR?
İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk tercihini Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacaktır.

Yerleştirmeye esas nakiller, “Tercih ve Yerleştirme Takviminde” belirtilen tarih ve sürelerde 4 (dört) dönemde yapılacaktır. Her dönemde; Merkezî Sınav Puanı ile öğrenci alan okullar için en fazla 5 (beş), yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullar için de en fazla 5 (beş) okul tercihi yapılabilecektir.

HERHANGİ BİR OKULA YERLEŞEMEYEN ÖĞRENCİLER KAYIT ALANINA TABİ OLACAK

İlk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil tercih dönemlerinde Kayıt Alanından okul tercih etme zorunluluğu bulunmayacaktır. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerel yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk tercihini Kayıt Alanından seçmek kaydıyla en fazla 5 (beş) okul tercihinde bulunabileceklerdir. Tercih yapan öğrencilerin farklı okul türü tercih etme zorunluluğu olmayacak.


NAKİL BAŞVURU KILAVUZU
MEB, gerek merkezi gerekse de yerel yerleştirmeye esas nakil işlemleri ile ilgili olarak öğrenciler ve veliler için ayrıntılı bir kılavuz yayımladı. Kılavuzda nakil başvurusu, başvuruların değerlendirilmesi, nakil süreci ile ilgili tüm detaylar yer almaktadır. Kılavuza aşağıdaki bağlantıdan ulaşabilirsiniz.

Liseye geçiş nakil başvuru kılavuzu için tıklayınız

BAŞVURULARDA EŞİTLİK DURUMUNDA NE OLACAK?

Sınavla öğrenci alan okullarda merkezi sınav puanının eşitliği halinde sırasıyla, Ortaokul Başarı Puanına (OBP), öğrencinin doğum tarihine göre yaşı küçük olana, 8’inci, 7’nci ve 6’ncı sınıflardaki yılsonu başarı puanı (YBP) üstünlüğüne, okula özürsüz devamsızlık yapılan gün sayısının azlığına ve tercih önceliği durumlarına bakılarak yerleştirme yapılacak.

Öğrenciler, yerleştirme işlemleri sonucunda merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okul tercihine yerleşmiş ise yerel yerleştirme ve pansiyonlu okul tercihleri dikkate alınmayacak. 

Anahtar Kelimeler:
NakilLgs
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.