Liselilerden Göbeklitepe'ye özel proje

Liselilerden Göbeklitepe'ye özel proje

UNESCO tarafından Dünya Mirası Listesi'ne alınan ve ‘Tarihin sıfır noktası’ olarak nitelendirilen Göbeklitepe için ALKEV Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri 8 aydır proje yürütüyor.

Şanlıurfa'nın Örencik Köyü yakınlarında bulunan, 1995 yılında başlanan kazılar sonucu ortaya çıkartılan Göbeklitepe, tarihte bilinen ilk ve en büyük tapınak olma özelliğini taşıyor. Tarihi öneme sahip kültür mirasını korumak ve tanıtmak üzere 2019 yılı 'Göbeklitepe Yılı' olarak ilan edilmişti.

Alman Liseliler Kültür ve Eğitim Vakfı (ALKEV) Anadolu ve Fen Lisesi öğrencileri de Nisan ayından bu yana yürüttükleri ‘Tarihin Sınır Noktası: Göbeklitepe' ile farkındalık yaratıyor. Şanlıurfa'ya giderek 7 farklı alanda Göbeklitepe üzerine çalışan öğrenciler, süreç içerisinde yaptıkları tüm çalışmaları Göbeklitepe Karşılama Merkezi Amfi Tiyatrosu ve kazı alanındaki ziyaretçilere sundu. ALKEV Göbeklitepe Müzik ekibi ise sözü ve bestesi kendilerine ait olan şarkılarıyla mini bir konser verdi.

Göbeklitepe tarihi ve kültürel mirasını korumak ve tanımak üzere çalışmaya devam edecek olan öğrenciler, 13 Ocak 2020 Pazartesi günü “Göbeklitepe” alanında uzman kişilerin de davet edildiği bir sempozyum da düzenleyecek.