ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün'den YKS sonrası ilk açıklama

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Aygün'den YKS sonrası ilk açıklama

Yaklaşık 2.5 milyon üniversite adayının girdiği YKS maratonun ilk oturumu TYT sona erdi. ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün sınavın ardından yaptığı ilk açıklamada, ''TYT tüm sınav merkezlerimizde sorunsuz bir şekilde tamamlandı.'' dedi.

Bugün yaklaşık 2.5 milyon üniversite adayı Yükseköğretim Kurumları Sınavı'na (YKS) girdi. Sınavın ikinci oturumu AYT ve üçüncü oturumu YDT yarın (28 Haziran'da) gerçekleştirilecek. Sınav günleri sokaklarda ve ulaşımda yoğunluğu engellemek için Türkiye genelinde uygulanan sokağa çıkma yasağı da 15.00'da sona erdi. 

İki gün sürecek YKS maratonu bugün başladı. Bugün saat 10.15'te başlayan YKS birinci oturum (TYT) saat 13.00'da sone erdi. İkinci oturum (AYT) 28 Haziran 2020 Pazar günü saat 10.15'te başlayıp 13.15'de tamamlanacak ve üçüncü oturum (YDT) 28 Haziran 2020 Pazar günü 15.45'te başlayıp 17.45'de tamamlanacak.

ÖSYM Başkanı: Birinci oturum sorunsuz şekilde tamamlandı

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Halis Aygün sınavın ardından ilk açıklamayı sosyal medya hesabından yaptı. Aygün açıklamasında, "YKS 2020'nin birinci oturumu olan TYT tüm sınav merkezlerimizde sorunsuz bir şekilde tamamlandı. Böyle büyük bir sınavın ilk aşamasını tüm paydaşlarımızla birlikte başarılı bir şekilde tamamlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Emeği geçen herkese yürekten teşekkür ederim." dedi.

Aygün açıklamalarının devamında, ''Yarın uygulayacağımız YKS’nin ikinci oturumu AYT ve üçüncü oturumu YDT‘de tüm adaylarımıza başarılar dilerim.'' ifadelerini kullandı.

Sokağa çıkma yasağı yarın da var

İçişleri Bakanlığı, YKS sınavı boyunca toplu taşımda ve sokaklarda yoğunluk olmaması sebebiyle sokağa çıkma yasağı uygulanacağını açıkladı. Bakanlığın yaptığı açıklama şu şekilde: “27 Haziran 2020 Cumartesi günü saat 09.30 ile 15.00 arasında ve 28 Haziran 2020 Pazar günü 09.30 ile 18.30 saatleri arasında aşağıda belirtilen istisnalar hariç olmak üzere 81 ilimiz sınırları içinde bulunan vatandaşlarımızın sokağa çıkmaları kısıtlanacak.”

İstanbul Valisi Yerlikaya'dan sessizlik uyarısı

Sınav sırasında İstanbul Valisi Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, sınav saatleri için sessizlik uyarısında bulundu. Yerlikaya, "yks2020" etiketiyle yayınladığı mesajında "Sevgili İstanbullular, Lütfen Sessizlik" ifadelerini kullandı.

Baraj puan geri çekildi

Yükseköğretim Kurulu'nca alınan karar gereği, TYT'de geçen yıl verilen 135 dakikalık süre, yalnızca bu yıl için 30 dakika daha ilave edilerek 165 dakikaya çıkarıldı. Ayrıca merkezi yerleştirme yapılan lisans programlarını tercih edebilmek için ilgili puan türünde uygulanan 180 baraj puanı da bu yıl ile sınırlı kalmak şartıyla 170'e çekildi. 2020-YKS’de adaylar yüz yüze eğitim gördükleri konulardan sorumlu olacaklar, 12.sınıfın ikinci dönem konularından soru sorulmayacak.

5 ilde ulaşım ücretsiz

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB), YKS dolayısıyla toplu ulaşımın, öğrenci ve sınav görevlileri için ücretsiz olacağını bildirdi. Cumartesi günkü normal seferlere ek 186 araçla 428 sefer, pazar günü de mevcut seferlere ek 267 araçla 739 sefer daha yapılacak.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ta konuya ilişkin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, ''Sevgili evlatlarım; Yarınki sınavda hepinize başarılar diliyorum. Emeklerinizin karşılığını alacağınızdan kaygınız olmasın. Ulaşım araçları sizler için ücretsiz olarak çalışacak, maske ve dezenfektanlarınızı sınavdan önce sizlere dağıtacağız.'' ifadelerini kullandı.

İstanbul ve Ankara'nın yanı sıra Gaziantep, Diyarbakır ve Düzce’de de hafta sonu öğrenci ve görevlilere ulaşım ücretsiz olacak.