AB üyesiydi şimdi AB ile mütalaaya hazırlanıyor

AB üyesiydi şimdi AB ile mütalaaya hazırlanıyor

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başmüzakerecisi Michel Barnier, birlik standartlarına uyması şartıyla İngiltere ile sıfır gümrük vergisi ve sıfır kota da dahil olmak üzere iddialı bir ticaret anlaşması üzerinde çalışacaklarını söyledi

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Başmüzakerecisi Michel Barnier,  AB'den 31 Ocak'ta ayrılan İngiltere ile gelecekteki ilişkileri belirleyecek mütalaalara yönelik kroki yönerge ile ilgili Brüksel'de medya toplantısı tertip etti.

İngiltere ile müzakerelerde AB yurttaşlarının ve işletmelerinin çıkarlarını müdafaa edeceklerini vurgulayan Barnier, İngiltere ile çok sayıda başlığın görüşüleceğini ve 31 Aralık 2020'deki geçiş sürecinin bitmesinin hemen peşinden yaşanacak farklıkların küçümsenmemesi gerektiğini söyledi.

AB ve İngiltere arasında karşılıklı ticarette "haksız rekabetin" engellenmesi gerektiğini belirten Barnier, "Rekabetin açık ve adaletli olduğundan emin olmalıyız." diye konuştu.

"Mütalaaları bitirmek için 11 aydan daha uzun bir müddet gerekiyor"

Michel Barnier, ticaret anlaşmasını 11 ayda bitirmenin büyük bir zorluk olduğuna işaret ederek, "Mütalaaları bitirmek için 11 aydan daha uzun bir süre gerekiyor. Sene sonuna kadar anlaşma sağlanamaması da dahil olmak üzere tüm seçeneklere hazırlanmaya devam ediyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

İngiltere'nin AB azalığından ayrılmayı seçenek ettiğini hatırlatan Barnier, "Bu tercih sebebiyle İngiltere artık AB'nin hak ve avantajlarından faydalanamayacak." dedi.

Birlik standartlarına uyması halinde AB'nin İngiltere'yle "çok iddialı" bir anlaşma yapmak istediğini ifade eden Barnier, "AB, İngiltere ile ticarette tüm ürünlere sıfır gümrük vergisi ve sıfır kota uygulamaya hazır." dedi.

Barnier, taraflar arasında yapılacak serbest ticaret anlaşmasının dijital ticaret, fikri mülkiyet, kamu ihaleleri ve balıkçılıkla alakalı unsurları da içermesi gerektiğini söyledi.

Barnier'in izah ettiği kroki yönerge, AB azası ülkeler tarafından değerlendirilecek.