Altın ve Para Piyasaları Uzmanı'ndan dolar ve altın tahmini: Tarih ve saat verdi!

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı'ndan dolar ve altın tahmini: Tarih ve saat verdi!

Dolar ve gram altın fiyatları FED'in alacağı kararı beklerken Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, tarih ve saat vererek uyarılarda bulundu...

Dolar ve gram altın fiyatları FED'in alacağı kararı beklerken Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, tarih ve saat vererek uyarılarda bulundu...

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş'ten ABD Merkez Bankasının ( FED) faiz kararı öncesinde dolar ve gram altın yorumu geldi. Haftanın son iş gününde piyasaların son durumunu aktaran İslam Memiş, altın ve dolar yatırımcısının merakla beklediği ABD Merkez Bankasının (FED) faiz kararına karşı nasıl bir pozisyon alınması gerektiğini, dolar ve gram altında yükselişin sürüp sürmeyeceğine yanıt verdi.

DOLAR YENİDEN YÜKSELİŞE GEÇECEK
Merkez Bankası'nın politika faizini sabit tuttuğunu hatırlatan İslam Memiş, "Faiz kararından önce dolar 13,55 bandındaydı. Faiz kararının açıklanmasının ardından dolar 13,26 seviyesine kadar geriledi. Şuanda 13,41 seviyesinde devam ediyor. Dolar şubat ayında 13 TL'nin altında sarkabilir. Dolar kurunda 13,30 seviyesi güçlü bir destek seviyesi. Dolar FED'in kararını görmeden aşağı yönlü bir kırılma gerçekleşmeyecektir. Dolar kuru bu nedenle 26 Ocak akşamında saat 21.30 civarında FED'in kararıyla tekrar 13.80, 13.85 TL seviyesini test edebilir. Bu hamle gayet doğal, çünkü dolar anavatanına geri dönüyor. Doların uluslararası piyasalarda değer kazanması gayet doğal. Burada asıl soru 13.80'nin üstünde kalıp kalmayacağı" ifadelerini kullandı.

GRAM ALTINDA YÜKSELİŞ SINIRLI KALACAK
FED kararı sonrasında gram altının nasıl seyredeceğine yanıt veren İslam Memiş, "Gram altın şu anda 790 seviyesinde. Dolar kurundaki çekilmeyle 785 TL'ye gerileyen gram altın, dolar kurundaki yükselişle yeniden 790'a yükseldi. FED kararını 780-820 aralığında bekleyen bir gram altın var. Sonrasında Ons altındaki geri çekilmeyle gram altının yükselişinin sınırlı olacağını söyleyebiliriz. Sepetimizdeki yüzde 25'lik TL'yi gram altında alım yaparak kullanabiliriz. Ancak bunun için acele etmeyin. Ons altın FED'in kararını 1790-1830 aralığında bekliyor. FED'in kararından sonra Ons altında kırılma yaşanacak. Bu aşağı ya da yukarı yönlü olabilir. Benim ön görüm aşağı yönlü olacağıdır. 1750 dolar seviyesine kadar geri çekilebilir. Ons altındaki sert düşüşlerle, sepetimizdeki dolarla çok daha kolay altın almak kolaylaşacak." diye konuştu.