Bakan Pakdemirli'den taklit ürünlerle ilgili açıklama

Bakan Pakdemirli'den taklit ürünlerle ilgili açıklama

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Anadolu Ajansı Editör Masası'na misafir oldu.

Tağşiş yapan firmalara karşı ikazda bulunan Pakdemirli ifşalanan firmalardan birinin sahibinin geldiğini ve "Benim işim biter. Beni listeden çıkartın." dediğini ancak "Acımayın." diye direktif verdiğini söyledi.

Bakan Pakdemirli'nin izahları şöyle:

Et ithalatı 2018'de 55 bin 752 ton, 2019'da 5 bin 37 ton oldu. 26 Ekim 2019 itibarıyla canlı hayvan ithalatı için yeni vesika vermiyoruz. Besilik olmak kaydıyla canlı hayvan ithalatı yapılabilir.

Halkın sıhhatiyle oynayanlara karşı bakanlığımız savaş içinde. Bilhassa ifşalarla alakalı yanlış anlaşılma olur diye bakanlığımız çekingen davranıyordu. Ne kadar yanlış varsa ifşa edelim dedim. Firmalardan biri geldi, 'Benim işim biter. Beni listeden çıkartın' diye konuştu. İki hafta bakanlığın önünde ağladı, 'Acımayın' dedim. Yasaya nizama uygun ürün üretilecek, lamı cimi yok. Ambalajlı gıdaların yenilmesini öneriyorum. Ambalajsız gıdalarda ne aldığınızı bilmiyorsunuz. Açık sütlerde, hayvan idrarı olabilir, pisliği olabilir. Yollarda zeytinyağı satanlar içine başka yağ karıştırıp satabiliyorlar. Denetim ve rizikomuzun az olması için ambalajlı ürünlere yönelilmeli.

(Dönere çamaşır suyu katıldığı iddiaları) Haberdeki derneğin başkanını aradım. Ona 'Nerede çamaşır suyu kullanıldığını söyleyin, biz gidip denetleyeceğiz' dedim. Bir tane bile gösteremedi. 'Peki neden bu haberi yaptırdın?' dediğimizde de 'Biz burada döner üretiyoruz, insanlar kendileri hazırlamasın diye' cevabını verdi. Ismarlama bir haber. Böyle bilgi kirliliklerine karşı da savaşıyoruz. Bunun için de bir yasa çıkarılacak. Önüne gelen 'Bunu yiyin, şunu yemeyin' diyemeyecek.

(Halk sıhhatini tehdit eden gıdaları üretenler) Olası olan en ağır cezaları almaları ile ilgili çaba sarf ediyoruz. Taklit ve tağşiş ürünler bazen kazançlar daha fazla olduğu için göze alıyorlar. Bunları ticaretten mene kadar gidebiliriz.

Milletimizle birlikte diktiğimiz 11 milyon fidanın tutma oranı yüzde 95. Kasım ayına kadar da 82 milyon fidanı yurttaşlarımızla dikeceğiz.

Toplam 2 milyar 384 milyon liralık destek ödemeleri, kimlik numarasının sonu 0-2 olanlara bugün, 4-6-8 olanlara 31 Ocak'ta başlayacak.

Sözleşmeli imalat yasası Türkiye Büyük Millet Meclisi'nden en kısa vakitte geçecek. Bunu kesinlikle çözmemiz gerekli, yakın vakitte lansmanımız olacak.