Bitcoin çöktü! İşte çöküşün nedenleri

Bitcoin çöktü! İşte çöküşün nedenleri

Kripto para birimi Bitcoin büyük çöküş yaşadı. Kısa sürede yüzde 58 değer kaybeden Bitcoin 10 yılın en kötü çeyreğini geçirdi.

Kripto para birimi Bitcoin'de deprem devam ediyor. Dünyanın en büyük kripto parası olan Bitcoin 2022'nin ikinci çeyreğinde tarihinin en büyük değer kaybını yüzde 58 ile yaşadı. 

3d-cryptocurrency-rendering-design-23-2149074555.webp

BITCOIN'IN ÇÖKÜŞÜ DOMİNO ETKİSİ YARATTI

Tüm kripto para piyasasından tam 1,2 trilyon dolar silindi. Kripto para piyasasında yaşanan büyük deprem ve beraberinde Bitcoin'deki çöküş, kripto şirketlerinin de iflasına, çalışanların işten çıkartılmasına kadar gitti.

bitcoin-computer-graphic-card-93675-129964.webp

Peki kripto para piyasasında ve en büyük kripto para birimi olarak bilinen Bitcoin'deki büyük çöküşün ana nedenleri neler? İşte yanıtı...

bitcoin-computer-graphic-card-93675-129967.webp

BITCOIN'DEKİ ÇÖKÜŞÜN NEDENLERİ

MAKROEKONOMİK BASKI

ABD Merkez Bankası (Fed), yüksek enflasyonla mücadele etmek için sert hamlelerle ikikez faiz artırımı yaptı. Bu hamle hem ABD'de hem de diğer ülkelerde resesyon endişesine yol açtı.

187310.jpg187310.jpg

Mevcut durumdan Tesla, Amazon ve Microsoft gibi hızlı büyüyen teknoloji devlerininki de dahil hisse senetleri olumsuz yönde etkilendi. Teknoloji ağırlıklı Nasdaq endeksi ikinci çeyrekte yüzde 22,4'lük düşüş yaşayarak 2008 yılından bu yana en kötü çeyrek performansını sergiledi. Bitcoin'deki dalgalanmalar da ABD hisse senedi endekslerinin fiyat hareketleriyle yakından ilişkili. Bu nedenle yatırımcılar riskli varlıkları terk ederken hisse senedi satışları, Bitcoin ve kripto piyasasında düşüşe yol açtı.

TERRAUSD KRİZİ

Geçen çeyrekteki ilk büyük olay endüstriye şok dalgası gönderen sabit coin TerraUSD (UST) ve onun fiyatını dengelemek için çıkarılan LUNA'nın çöküşü olmuştu.

Yatırımcıların riskli varlıklardan uzaklaşmak istemesi nedeniyle kripto para birimlerinde ciddi bir satış baskısı oluştu. Daha sonra piyasanın en büyük sabit coinleri arasında bulunan UST'deki düşüş, ani müdahaleleri arkasından getirdi.

shutterstock-2139400753-001.jpg

UST'nin sabitliğini sağlamakla sorumlu Luna Vakfı (LFG), fiyatı yükseltmek için Bitcoin rezervlerini elden çıkardı. Ancak UST'nin 1 dolara sabitlenme hedefi tutturulamadı ve piyasada panik havası başladı. Söz konusu çöküş piyasada zincirleme bir etki yarattı, hem Bitcoin hem de altcoinler ciddi değer kaybetti ve bu çöküş özellikle kripto para fonu Three Arrows Capital'i derinden sarstı.

CELSİUS'UN PARA ÇEKME İŞLEMLERİNİ DURDURMASI

Kripto para borçlanma platformu Celsius Network, haziranda müşterilerinin para çekme işlemlerini durdurdu. Şirket, müşterilerine Celsius'u kullanarak kripto para yatırımı yapmaları halinde yüzde 18'in üzerinde getiri teklif etti. Platform daha sonra bu parayı yüksek bir faiz oranı ödemeye istekli olan aktörlere ödünç verdi.

Ancak fiyatlardaki düşüş bu modeli teste tabi tuttu ve Celsius para çekme işlemlerini duraklatma nedeni olarak “aşırı piyasa koşullarını” gösterdi. Platform son yaptığı açıklamada “varlıkları muhafaza etmek, korumak ve eldeki seçenekleri keşfetmek için önemli adımlar” attığını söyledi. Söz konusu seçenekler arasında borçların yeniden yapılandırılmasının da yer aldığı belirtildi.

50b66fe753914c7d46f958be29ca522603007f7c-001.jpeg

Gelişmelerin ardından Celsius'un kendi tokeni CEL yüzde 70'ten fazla düşüş yaşadı ve Bitcoin'in değeri de geriledi.

Celsius'un yaşadığı sıkıntılar kripto para piyasasında kullanılan ve yüksek getiri vadeden kredi modellerinin zayıflıklarını ortaya çıkardı.

THREE ARROWS CAPİTAL'İN TASFİYESİ

Faiz artışları ve TerraUSD'yle Celsius'un karşı karşıya kaldığı problemlerin ardından kripto para yatırımlarına odaklanan en büyük para fonlarından Three Arrows Capital'in (3AC) iflası çöküşü derinleştirdi.

Zhu Su ve Kyle Davies'in 2012'de kurduğu ve yüksek kaldıraçlı bahislerle bilinen 3AC'nın borç yükümlülüklerini yerine getirememesi nedeniyle önce tasfiye edileceği açıklandı ve daha sonra iflas duyurusu gündeme geldi.

three-arrows-capital-evaluates-recovery-plans-byrxeuag.jpeg

Financial Times geçen ay kripto para finansal hizmet grupları BlockFi ve Genesis'in 3AC'nın marj çağrısına yanıt verememesi nedeniyle bazı pozisyonlarını tasfiye ettiğini gündeme getirmişti.

Şirketin İngiliz Virginia Adaları'ndaki hissedarlarının başvurusu üzerine haziran sonunda tasfiye kararı alındı. Gelişmenin ardından Voyager Digital, 3AC'deki alacakları için harekete geçti. 3AC, Voyager Digital'den aldığı 660 milyon dolardan fazla bir krediyi temerrüde düşürdü.

3AC'nin durumu piyasanın yüksek borçluluk durumunu gözler önüne serdi.

COINFLEX – "BİTCOİN İSA'SI" TARTIŞMASI

Kripto para borsası CoinFlex geçen ay “aşırı piyasa koşulları” ve negatif öz sermayeye giden bir müşterisinin hesabını gerekçe göstererek para çekme işlemlerini durdurdu. Platform, kamuoyunda “Bitcoin İsa'sı” lakabıyla bilinen, kripto yatırımcısı Roger Ver'in şirkete 47 milyon dolar borcu olduğunu ve bu nedenle likidite problemleri yaşadığını iddia etti. Ver ise söz konusu iddiayı reddetti.

coinflex-bitcoin-ve-altcoin-islemlerini-askiya-aldi-001.jpg

Platform normalde negatif öz sermayeye giden bir hesabın pozisyonlarının tasfiye edileceğini söylese de taraflar arasında bunu önleyen bir anlaşma söz konusu. CoinFlex karşılaştığı sıkıntıları çözmek amacıyla Recovery Value USD (rvUSD) adında yeni bir token çıkardı. Platform, dijital parayı satın almak ve elinde tutmak isteyen yatırımcılara yüzde 20'lik faiz oranı sunuyor.

Şirketin CEO'su Mark Lamb bu hafta tokeni satın almaları için sorunlu alacak fonlarıyla görüştüklerini söyledi. Ver ve CoinFlex arasındaki tartışma büyük değer kayıplarının yaşandığı piyasada zincirleme çöküş etkisinin sürebileceğine işaret ediyor.