Erdoğan asgari ücreti açıkladı! Açıklanan rakam açlık sınırının altında kaldı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Dolmabahçe Çalışma Ofisi'nde asgari ücrete ilişkin açıklama yaptı. Asgari ücrete yüzde 30 oranında zam yapıldı. Yeni asgari ücret 5 bin 500 lira oldu.

Asgari ücrette ara zam görüşmelerinde sona gelindi. Asgari Ücret Tespit Komisyonu, görüşmelerinin ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan, asgari ücreti açıkladı.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, "Asgari ücret komisyonu yıllık olarak toplantılarını gerçekleştiriyordu. Ekonomideki dalgalanmalar, enflasyon etkisiyle çalışanlarımızı koruyacak bir ilave artış olması gerektiğini bildirdiniz. Asgari ücret komisyonumuz çalışmalarını yaptı" dedi.

TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ise konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

"Ben de sizleri şahsım ve TİSK adına selamlıyorum. Bugün çok kıymetli bir kararın paylaşımı için bir aradayız. Sayın Bakanımız da ifade ettik. Ülkemiz için faydalı her kararın arkasında durduk. Aralık sonunda güzel bir rakam belirlendi. Bu rakam 2022 yılının asgari ücreti olarak ilan edildi. Biz işverenler olarak bu sene güncelleme yapalım diye toplandık. Belirlenen rakamlar konusunda farklı görüşler olabilir ama bütün imkanlarımızı zorlayarak çalışanlarımızı, işverenlerimizi, istihdamı gözeten bir dengeyi bulmaya gayret ettik.

Açıklanan rakam yıl sonu itibarıyla tekrar değerlendirilecek Cumhurbaşkanım biliyorsunuz biz üçlü saç ayağını birbiriyle taraf olarak bakmıyoruz. Üçlü saç ayağı mutabakatla asgari ücreti güncelliyor. Her zaman kısmet olan bir resim değildir."

Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar şöyle:

"Enflasyon tüm dünyanın en öncelikli sorunudur. Ülkemizde enflasyon rakamları farklı tezahür etmektedir. Ekonomik işleyişe ve insanların hayatlarına etkisi aynıdır. Asıl dikkatimizi kendi vatandaşlarımızın sorunlarının çözümüne verdik. 4 yıldır uyguladığımız ekonomik programında insanlarımızın işlerinin, aşlarının korunması ve geliştirilmesi olmuştur.

Hamdolsun terörle mücadele çok iyi bir seviyeye geldik. Ekonomi programımıza uygulayarak küresel fırtınadan en az kayıpla çıkarmanın gayreti içindeyiz. Türkiye hem kendi ihtiyacını karşılayan hem de ihracatıyla öne çıkmıştır. Karadeniz'in kuzeyinde savaşın başından beri barışa katkı vermeyi hedefleyen politikamızla pozitif yönden ayrıştırmayı başardık.

Fahiş fiyat artışları ve enflasyon sebebiyle vatandaşların sıkıntılarını görmezden gelmedik. Her bir insanımızın refah kaybını telafi edecek tedbirleri aldık, almaya devam ediyoruz. Çarkların durmasına, istihdamın gerilemesine müsaade etmedik. Kimseyi çaresiz, sahipsiz bırakmadık.

Bir diğer tedbirimiz çalışanları sadece enflasyona ezdirmemekle kalmayıp hayat pahalılığı karşısında desteklemektir. Yılbaşında maaşlarda çok ciddi artışlar yapmıştık. Asgari ücreti yükseltirken yapılan artışın getirdiği yükün tamamını da işverenin üstüne yıkmadık. Devlet olarak fedakarlıkta bulunarak aldığımız vergilerden sarf-ı nazar ettik.

Yeni bir asgari ücret rakamı belirledik. Asgari ücrete temmuz ayından geçerli olmak üzere yüzde 30 (yüzde 29.2) oranında ara artış yapıyoruz. Buna göre yeni asgari ücret net 5500 lira olacak.