Çatı iddiası: Erdoğan yeniden seçilirse...

Çatı iddiası: Erdoğan yeniden seçilirse...

Reuters haber ajansı yetkililere dayandırdığı haberinde, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın 24 Haziran'da düzenlenecek erken seçimlerde tekrar seçilmesi halinde ekonomi yönetimini tek bir çatı altında toplayacağını öne sürdü.

Reuters’in haberinde, ekonomi yönetiminin asıl bölümünün hazine ya da maliye bakanlığı altında toplanacağı belirtildi.

Hükümetin modernleştirilmesi çerçevesinde atılması planlanan bu adım kapsamında bakanlık sayısının 21'den 14'e düşürüleceği aktarıldı.

Reuters'a konuşan ve ismini vermek istemeyen bir yetkili, bunun amacının özellikle yatırım ve teşvik paketlerine başvurularda işe yarayacağını söyledi:

"Şimdiki sistemde bir bakanlığa teşvik için başvuruyorsunuz, başka bir bakanlığa bu teşviğin takip edilmesi için, başka bir bakanlığa ödeme için, en sonunda da bir başka bakanlığa denetiminin yapılması için gidiyorsunuz. Bu mantık doğru değil."

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ekonomi yönetimini idare etse de ekonomi, maliye, ticaret ve kalkınma bakanlıklarının da bu alanın yönetimiyle ilişkili kararlar verdiği belirtildi.

Yeni plana göre, kalkınma, gümrük, ekonomi bakanlıklarının bir kısmı ile turizmden sorumlu bakanlığın bir kısmı yeni kurulacak bakanlığın altına girecek.