Cep telefonu artık 3 taksit

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu cep telefonu ve tablet alımı kredilerinde vadenin altıdan üç aya indirilmesini öngören yönetmelik krokisi yayımladı.

04 Ocak 2020 Cumartesi 15:38
Cep telefonu artık 3 taksit

Bankacılık Düzenleme Ve Denetleme Kurulu, cep telefonu ve tablet alımı için kullanılan kredilerin vadesinin altı aydan üç aya indirilmesini öngören yönetmelik krokisi yayımladı. 'Bankaların Kredi İşlemlerine Ait Yönetmelik ve Finansal Kiralama, Faktoring ve Finansman Şirketlerinin Kuruluş ve Faaliyet Asalları İle ilgili Yönetmelik'te farklık yapılmasına yönelik yönetmelik krokileri BDDK'nın web sitesinde bulundu.

loading...Bankaların Kredi İşlemlerine Ait Yönetmelik Krokinindeki 1. maddesinde yer alan 1/11/2006 tarihli ve 26333 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Bankaların Kredi  İşlemlerine  Ait Yönetmeliğin  12/A  maddesinin  üçüncü  fıkrası  aşağıdaki  şekilde değiştirildi ve hatıralan maddeye aşağıdaki fıkra ilave etti:

"Konut  edinmeleri  ve  konut  tadilatı  dahilinde  konutun  22/11/2001  tarihli  ve  4721 sayılı Türk Uygar Yasasının 684 üncü maddesinde tertip eden bütünleyici parçası niteliğini haiz  olacak  şekilde  mal  veya  hizmet  alımı  emeliyle  tüketicilere  kullandırılan  krediler, konutların finansal kiralama yoluyla tüketicilere kiralanması, diğer gayrimenkul alımı emelli krediler,  eğitim  ve  öğrenim  fiyatının  finansmanı  emeliyle  kullandırılacak  krediler  ve  kamu müessese  ve  kuruluşlarına  olan  borçların  finansmanı  emeliyle  direk  alakalı  müessese  veya kuruluşun  hesabına  ödeme  yapılmak  koşuluyla  kullandırılan  krediler  ile  bu  kredilerin yine finansmanı emeliyle kullandırılan krediler hariç olmak üzere, tüketici kredilerinin vadesi altmış ayı,  son  fatura  değeri  yüz  yirmi  bin  Türk  Lirası  ve  altında  olan  taşıt  alımı  emeliyle kullandırılan  kredilerin  vadesi  altmış  ayı,  son  fatura  değeri  yüz  yirmi  bin  Türk  Lirasının üzerinde olan taşıt alımı emeliyle kullandırılan krediler ile taşıt güvenceli kredilerin vadesi kırk sekiz  ayı,  bilgisayar  alımı  emeliyle  kullandırılan  kredilerin  vadesi  on  iki  ayı,  tablet  alımı emeliyle kullandırılan kredilerin vadesi altı ayı, ücreti üç bin beş yüz Türk Lirasına kadar olan cep telefonu alımı emeliyle kullandırılan kredilerin vadesi on iki ayı, ücreti üç bin beş yüz Türk Lirasının  üzerinde  olan  cep  telefonu  alımı  emeliyle  kullandırılan  kredilerin vadesi üç ayı aşamaz. Bu kredilerin yine yapılandırılmasında aynı vadeler uygulanır. Heyet, Cumhurbaşkanlığı Taktik  ve  Bütçe  Başkanlığı,  Hazine  ve  Maliye Bakanlığının görüşünü alarak, bu maddede yer alan sınırlamaları değiştirmeye veya bu konuda ilave sınırlamalar getirmeye yetkilidir."

BDDK, Şubat 2019'da aldığı kararla ücreti üç bin beş yüz Türk Lirası'nın üzerinde olan cep telefonu alımı emeliyle kullandırılan kredilerin vadesi 6 ayı aşamayacağını duyurmuştu.

Son Güncelleme: 04.01.2020 15:51
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.