CHP'li Hamzaçebi dolar kurunun yükselmesindeki 3 nedeni açıkladı

CHP'li Hamzaçebi dolar kurunun yükselmesindeki 3 nedeni açıkladı

CHP İstanbul Milletvekili ekonomist Akif Hamzaçebi, dün geceden itibaren dolar kurundaki rekor yükselişe ilişkin açıklamalarda bulundu.

ÖZLEM KARA/ YURT GAZETESİ- Merkez Bankası'nın faiz kararı ve Erdoğan'ın 10 büyükelçiyi  'istenmeyen adam'  ilan etmesinin ardından döviz kurlarındaki rekor yükseliş sürüyor. Güne 9.75 Türk lirasıyla başlayan dolar, şu an 9,80'den işlem görüyor.  11 liranın üzerinde tutunan Euro ise 11,42 liradan işlem görüyor.

CHP İstanbul Milletvekili  ekonomist Akif Hamzaçebi, dolar kurunun yükselmesindeki 3 nedeni açıkladı ve art arda gelen, ülke ekonomisini zora sokan zamlara ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

"TÜRKİYE YÖNETİMİNDE AKILSIZLIK KAVRAMI HAKİM"

Hamzaçebi, dolar kurunun yükselmesindeki 3 nedeni açıklarken Türkiye yönetiminde  "akılsızlık, hırs, kibir ve öngörüsüzlük" kavramlarının hakim olduğunu belirterek şunları söyledi:
"Merkez Bankası'nın, faiz indirimi kararından sonra doların yükseleceği çok açıktı ve yükseldi. FATF, (Mali Eylem Görev Gücü) Türkiye'yi 'gri listeye' aldı. Türkiye'yi gri listeye alma nedeni Türkiye'nin, terörün finansmanıyla ilgili yeterli mücadele etmediği ve FATF'nin 12'nolu tavsiye kararı olan, siyasi nüfus sahibi kişilerin para hareketlerini yeteri kadar denetlemediği... Bu da dolardaki yükselişi hızlandırdı. Aslında Türk Lirası değer kaybetti.

Dolar kurunun artmasındaki üçüncü sebep ise 10 büyükelçi meselesi...

Büyükelçilerin, açıklamalarına tepki göstermek ayrı bir şey, 'istenmeyen adam' ilan etmek  gibi akıl dışı bir tutumu benimsemek ayrı bir şey.  Bu karar akılsızca bir karardır. O 10 ülkenin başkanları, başbakanları, cumhurbaşkanları bizim o ülkelerdeki büyükelçiliklerimizi 'istenmeyen adam' ilan ederse ne olacak?

Bu durum da doların yükselmesine bir sebep olarak karşımıza çıkıyor.

 Türkiye yönetiminde  akılsızlık, hırs, kibir, öngörüsüzlük kavramları hakim. Bu kavramların hakim olduğu bir yönetimin ekonomide başarılı olması, doları dizginlemesi düşünülemez. 124 milyar döviz rezervimiz var diyorlardı, verin 10 Milyar Dolar parayı piyasaya da doların bu ateşini dindirin. Nerede, yok. Öyle bir rezervde yok"


"BU TAM ANLAMIYLA İFLAS DEMEKTİR"

Son zamanlarda art arda gelen zamlara ilişkin değerlendirmelerde bulunan Hamzaçebi,
Erdoğan 'marketlerdeki fiyatlarda bir zulüm' var dedi.

Erdoğan'ın 20 yıl sonra ülkeyi getirdiği nokta böyle bir nokta. Marketlerde 'zulüm var' itirafı aslında şunu akıllara getiriyor. Erdoğan'ın  cümlesinin arkasındaki gerçek şu; memurlara, emeklilere, enflasyon farkı veriyor. Enflasyon farkı veriyosa, marketlerdeki fiyatlara vatandaşın bütçesinin yetmesi lazım.

Demek ki, gerçek enflasyon TÜİK'in ilan ettiği enflasyonun çok üstünde. Erdoğan'ın vatandaşa verdiği, enflasyon farkıda marketteki fiyatlara yetişemiyor.  Bu da işin başka bir boyutu. Şimdi marketlerde, fiyat kontrolü yapacaklar bu tam anlamıyla bir iflas demektir. Üretim, mal yoksa fiyat yükselir. Bütün mesele burada. Doların yükselmesi, bütün ürünlere zam demektir. Bu politikadan çıkış yok. Erdoğan Türkiye'yi yönetemiyor.