CHP'li Özgür Karabat açıkladı: Dolardaki artış 2022 yılı bütçesinden 8 milyar dolar eritti

CHP'li Özgür Karabat açıkladı: Dolardaki artış 2022 yılı bütçesinden 8 milyar dolar eritti

Dolar kurundaki artışın, 2022 yılı bütçesine 8 milyar dolar TL bazında ise 80 milyar civarında erittiğini belirten CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, bütçeden eriyen bu paranın İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2 yıllık bütçesi olduğunu vurguladı.

ÖZLEM KARA/ YURT GAZETESİ-  Merkez Bankası'nın faiz kararı ve Erdoğan'ın 10 büyükelçiyi 'istenmeyen adam'  ilan etmesinin ardından döviz kurlarındaki rekor yükseliş sürüyor. Güne 9.75 Türk lirasıyla başlayan dolar, şu an 9,80'den işlem görüyor.  11 liranın üzerinde tutunan Euro ise 11,42 liradan işlem görüyor.


CHP İstanbul Milletvekili Özgür Karabat, döviz artışıyla birlikte faiz ve enflasyonun yeniden artacağını ve bu artışın ilk etapta enerji ve akaryakıt sektörüne yansıyacağını vurgularken 'istenmeyen adam' polemiği nedeniyle de turizm krizinin kapıda olduğunu ifade etti.

Karabat, ayrıca dolar kurundaki artış nedeniyle  20 Ekim'de Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay'ın meclise sunduğu 2022 yılı bütçesinden 80 milyar dolar azaldığını dile getirdi.

TURİZM VE ÜRETİM KRİZİ KAPIDA
Şu anki ülke ekonomisine bakıldığında, kısa bir zaman sonra faizlerin ve enflasyonun yeniden arttığını belirten Karabat, bu durumdan ilk etapta enerji ve akaryakıt sektörünün etkileneceğini belirtti. Artan enflasyon ve fazilerle birlikte Türkiye'de hayat pahalılığının artması ve peş peşe gelen zamların ön görüldüğünü ifade eden Karbat, "Ne yazık ki, dolar kurunun artmasının bedeli vatandaşa ödetilecek.Uzun vadede de hammadde fiyatlarının hızla artmasıyla beraber üreticilerinde üretmi durdurma noktasına geldiğinde tanıklık edeceğiz.

İhracatı 5-6 ay arttırıp nefes almak istiyorlarsa bile son günlerde gündeme gelen 10 büyükelçiyle ilgili olan karar, bu karara tezat. Bahsedilen ülkeler arasında  Almanya, Hollanda, ABD ve Fransa var. Bu ülkelere baktığımızda, Türkiye'nin özellikle yaz aylarında nakit girdisi anlamında, turizm girdilerinin önemli olduğunu düşünürsek turizim açısından krizin kapıda olduğunu söylemek isterim" dedi.

"80 MİLYAR DOLAR İSTANBUL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ'NİN 2 YILLIK BÜTÇESİ"

Dolar kurundaki son artışın, 2022 yılı bütçesinden 80 milyar azalttığını açıklayan Karabat, "Cumhurbaşkanı yardımcısı Fuat Oktay, mecliste genel  bütçeyi açıkladı. Yaklaşık benim bulgularıma göre 187 milyar dolar civarında. Bunun dolar karşılığı var. Bütçe meclise Fuat Oktay tarfından 20 Ekim günü sunuldu. 20 Ekim'de 9,37 civarındaydı. Bugün dolar 9,80'den işlem görüyor. Bugün baktığımızda, bütçenin meclise sunulduğu dolar kuruyla, bugünkü dolar kuru aynı değil. Hesapladığımızda, bizim bütçemiz yaklaşık 8 milyar dolar civarında eridi. 187 milyar dolar civarında olan bütçemiz şu an 179 milyar dolar civarında. Bunun TL karşılığına bakarsak bu 8 milyar dolar, yaklaşık 80 milyar yapıyor.

Bu 80 milyar İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin 2 yıllık bütçesi demek. Türkiye Cumhuriyeti bütçesi 80 milyar eridi. Böyle bir durumla karşı karşıyayız" ifadelerini kullandı.


" TÜRKİYE DÜZLÜĞE ÇIKMAK İSTİYORSA TEK ADAM REJİMİNDEN KURTULMALI"
Döviz kurlarındaki artışın enerji ve petrol fiyatlarına yansıyacağını belirten Karabat, "Başta enerji sektörü peşinden de girdisi ithal olan hemen hemen her sektöre, bunlar fiyat artışı olarak ne yazık ki yansıyacaktır. O yüzden Türkiye ekonomisinin alt yapısını tarım ve hayvancılığa entegresi, sanayinin geliştirilmesi önemli. Çünkü kendi ham maddemizi sağladığımız sektörlerin genişlemesi lazım. Türkiye'nin, şu an girdisi ithal olan bir sanayi yapısı var. Muhalefet grubu olarak bu kara tabloları anlatırken biz  çok sevinerek anlatmıyoruz. Şüphesiz ki vatadaşın daha iyi olmasını isteriz. Başlangıçtan beri şunu söylüyoruz, eğer Türkiye düzlüğe çıkmak istiyorsa hukukun üstün olduğu bir sistemi hızlı bir şekilde kurmamız lazım. Terk adam rejiminden hızlı bir şekilde kurtulup Türkiye'nin bütün dünya piyasalarının, güven duyduğu bir piyasanın oluşması lazım. O zaman her şeyin daha düzenli bir hale gelebileceğini düşünüyorum" ifadelerini kullandı.