Devenin suçuğunu yaptı şiparişlere yetişemiyor!

Devenin suçuğunu yaptı şiparişlere yetişemiyor!

Aydın'da öyle bir şeyin sucuğunu yaptılar ki 100 yıldır para para demiyorlar. Aydın'ın İncirliova ilçesinde deve sucuğu üreterek, 81 ile gönderen Musa Budak (20) kış aylarında talebi karşılamakta zorlandıklarını açıkladı.

Deve güreşlerinde güreşemeyecek duruma gelen ve yaşı geçen develerin etinden sucuk yapmayı babasından öğrendiğini söyleyen Budak "Sucuklarımızın içinde kıvam artırıcı, renklendirici, yağ tutucu, Çin tuzu, sakatat, soya ve benzeri kimyasallar yok" olduğunu belirtti.

DHA'nın haberine göre, babası Uğur Budak'ın yanında çocuk yaşlarda kasaplığı öğrenen Musa Budak, genç yaşta işin başına geçerek, deve sucuğu üretimini ön plana çıkarmayı başardı.
Deve güreşlerinde güreşemeyecek duruma gelen ve yaşı geçen develer, sucuk yapımı için kesiliyor. Kesilen develerin etinden yapılan sucuklar, kilogramı 100 liradan Türkiye'nin 81 iline gönderiliyor. Her ay talebe göre 1 ya da 2 deve kesen Budak, hiçbir katkı maddesi olmadan yaptığı sucukların normal sucuklardan çok farklı olduğunu açıkladı. Musa Budak, "Deve sucuğu yapımını babamdan öğrendim. Ayda talebe göre bir veya iki deve kesiyoruz. Özellikle kış sezonlarında daha çok talep oluyor. Üretimini yaptığımız deve sucuklarını, internet üzerinden satıp, kargoyla yolluyoruz. Zaman zaman talebi karşılayamaz duruma geliyoruz dedi.Dana sucuğu ile deve sucuğu arasında tat farkı var" diye konuştu.Yüzde 100 deve etinden yapılan sucuğun tadına doyum olmadığını söyleyen Budak, "Birçok yerde kıvam artırıcı, renklendirici, yağ tutucu, Çin tuzu, sakatat, soya ve benzeri kimyasallar sucukların içine konuluyor. Ancak biz bunların hiçbirini koymuyoruz" diye konuştu.sucuk-7.jpg