Dolar düşer mi, yükselir mi? Dolar düşüyor mu? Döviz düşüyor mu?

Dolar düşer mi, yükselir mi? Dolar düşüyor mu? Döviz düşüyor mu?

ABD Merkez Bankası FED'in faiz kararlarına tüm dünya piyasaları odaklanıyor. FED'in faiz indirimi faiz artırımı yada faizleri sabit bırakması doların yönünü ve ülke borsalarının yönünü belirleyebiliyor. Peki Dolar düşer mi, yükselir mi? Dolar düşüyor mu?

FED faizi sabit tutarsa ne olur? FED faizi değiştirmezse altın, dolar yükselir mi düşer mi? ABD Merkez Bankası FED'in faiz kararlarına tüm dünya piyasaları odaklanıyor. FED'in faiz indirimi, faiz artırımı yada faizleri sabit bırakması doların yönünü, altının yönünü ve ülke borsalarının yönünü belirleyebiliyor. FED uzun süredir faizleri 0-0,25 aralığında sabit bırakma kararı alıyor. Peki FED faizleri değiştirmezse altın yükselir mi yoksa düşer mi? FED'in faizleri değiştirmemesi doları artırır mı?

DOLAR DÜŞER Mİ, YÜKSELİR Mİ?

Dün Merkez bankasından yapılan açıklamada Türkiye’nin dalgalı döviz kuru rejimi uyguladığı ve herhangi bir döviz kuru seviyesi taahhüdü bulunmadığı belirtildi. Ayrıca Belirli koşullar altında, merkez bankası herhangi bir kalıcı yön hedeflemeksizin aşırı oynaklığa müdahale edebilir. Döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve ekonomik temellerden tamamen kopuk, sağlıksız fiyat oluşumları görülmektedir. Merkez Bankası, aşırı oynak piyasa koşullarında ekonomik temellerden tamamen kopuk değerlerle işlem yaparak şirketleri ve vatandaşları olası kayıplara karşı uyarmayı gerekli görmüştür. Açıklamaları yapıldı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’da dün AK Parti’nin ekonomi kurmayları ile bir araya geldi. Toplantı sonrası bir açıklama yapılmadı. TCMB PPK kurulu son toplantısında politika faizini 100 baz puan indirerek %15 seviyesine çekmiş ve aralık toplantı için faiz indiriminde kısıtlı alanlarının bulunduğunu belirtmişti. Açıklamanın ardından hızlanan değer kayıpları devam ediyor.

Bugün açılışta 12,94 seviyesinde bulunan paritede 12,71 ve 12,50 seviyeleri gün içi destek seviyeleri 13,16 ve 13,47 gün içi direnç seviyeleri olarak izlenebilir.

USDTRY paritesi günbegün rekor seviyeleri kırarak yeni tarihi zirveler yaşamaya devam ediyor. Öyle ki parite dün gün içerisinde yüzde 18’e yakın yükseliş gösterdi ve 13.40’ın üzeri test edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın ekonomi ilgili açıklamaları ve faiz konusunda görüşleri takip edildi. Diğer yandan dün bu sert yükseliş ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan ile TCMB Başkanı Kavcıoğlu Ankara’da biraraya geldi. Görüşme ardından bu görüşme adına bir açıklama gerçekleşmedi. Ardından TCMB kurdaki bu hareketlenmelere karşılık açıklamalarda bulundu.

Bu açıklamasında TCMB; döviz piyasalarında gerçekçi olmayan ve iktisadi temellerden tamamen uzak, sağlıksız fiyat oluşumlarının gözlemlendiği, merkez bankasının uygulanmakta olan dalgalı kur rejimi altında kur seviyesine ilişkin bir taahhüdü olmadığı, kurların serbest piyasa dinamiklerince arz ve talep koşularınca belirlendiği ifade edildi. Diğer yandan Türkiye’nin CDS’ine baktığımızda ise 483 baz puanlarda işlem gördüğü görüldü.

Haftanın üçüncü işlem gününe 12.71 seviyelerinde başlayan paritede piyasalar 10:00’da yurtiçinden gelecek olan Kapasite Kullanım Oranı verisini izleyecek. Paritede 13.50 ve 13.75 seviyeleri psikolojik direnç noktaları olarak; 12.63 – 12.23 – 11.46 seviyeleri ise destek noktaları olarak takip edilebilir.

Eylül ayından bu yana kesintisiz olarak değer kaybını sürdüren Türk Lirası, dün tarihinin en sert kayıplarından birini yaşadı. Gün içesinde 2,15 lira yükselen dolar/TL’de değer kaybı bir ara yüzde 19 sınırına kadar dayandı.13,50’yi gören dolar/TL, akşam saatlerinde 13 liranın altında dalgalandı ve bu sabah 12,75 dolaylarında değerleniyor.

Teknik anlamda belirlenen dirençleri bir bir geçiyor ve sert yükseliş devam ediyor ve piyasa sadece pskilojik sınırlara yani 13-14-15 TL psikolojik sınırlara odaklanmış durumda. Geri çekilmelerde önce 12 TL ve sonrasında 11.50 TL öne çıkıyor.

Bu sabah itibariyle dolar endeksi 96.53 seviyelerinde bulunurken 10 Yıllık ABD tahvil getirisi 1.63 seviyelerinde seyrediyor.

Destekler: :12.50-12.00-11.50
Dirençler: 13.00-13.50-14.00

FED faizi sabit tutarsa ne olur?
FED'in faiz kararı bir çok ülkeyi yakından ilgilendiriyor. Ülke borsaları FED'in vereceği faiz kararına göre tepki verebilir. Ayrıca FED faiz kararı ile dolarda değer kayıpları ve değer artması da yaşanabilir.

FED faizi sabit tutarsa ne olur?
Beklentiler doğrultusunda FED faizleri sabit brakması piyasalarda bir harekete neden olmayabilir. Dolar ve altın mevcut seyrine devam eder. Ancak beklentilerin aksine faizi sabit tutma kararı alırsa piyasalarda bir takım değişiklikler yaşanabilir. Yani faiz kararının sabit tutulması durumunda kısa vadede kar elde etmek çok mümkün olmamaktadır.

FED faizi indirirse altın fiyatı artar mı?
Fed faiz kararını indirmesi durumunda altın fiyatlarında yükselmeler ile karşı karşıya kalınır.

FED faizi artırsa altın fiyatı düşer mi?
Eğer Fed faiz kararını yükseltirse de altında düşüşler ortaya çıkar.

FED faizi sabit turasa (değiştirmezse) altın düşer mi artar mı?
Fed faiz kararını sabit bırakması durumunda ise altın piyasasında yükselmeler veya düşmeler çok düşük oranlarda gerçekleşmektedir.

FED nedir?
FED (Federal Reserve olarak da bilinir), 23 Aralık 1913'te kurulan ABD'nin merkez bankasıdır. Zamanla Federal Rezerv Sistemi'nin rolleri ve sorumlulukları genişletilmiş ve yapısında değişiklikler meydana gelmiştir. Merkezi Washington'da olan bankanın başkanı Jerome Powell'dir. Banka, talimatı üzerine Bureau of Engraving and Printing tarafından basılan Amerikan dolarının dağıtımı yetkisini elinde bulundurur.