Dolar kritik seviyenin üzerine çıktı

Dolar kritik seviyenin üzerine çıktı

Güne 4.46 seviyesinden başlayan dolar/TL, öğle saatlerinde tekrar kritik seviye olarak görülen 4.50'nin üzerine çıktı.

Dolar/TL, Merkez Bankası'nın (TCMB) son dönemde attığı adımlar ve Londra'da yabancı yatırımcılar ile gerçekleştirilen toplantıların TCMB'ye olan güveni tazelemesiyle dün yüzde 2'den fazla değer kazanarak 4.45 seviyesinin altına indi.

Bankacılar bu gelişmeler üzerine geçen haftaya kadar gelişmekte olan para birimlerine göre negatif ayrışan TL'nin son birkaç günde ise pozitif ayrıştığına dikkat çektiler.

Dolar/TL bugün tekrar yukarı yönlü hareketlendi ve kademeli olarak artış gösterdi. Kur öğle saatlerinde tekrar 4.50 seviyesinin üzerine çıktı. Kur sat 13.23'te 4.5076 seviyesinden işlem gördü. Aynı dakikalarda euro/TL ise 5.27 sınırında seyretti.

BORSADA KAYIP YÜZDE 1'DEN FAZLA

Borsa İstanbul'da BIST 100 endeksinde açılışta pozitif bir seyir izlense de daha sonra satıcılı bir görünüm ağırlık kazandı. BIST 100 günün ilk yarısında yüzde 1,18 değer kaybederek 102.640,41 puana geriledi.

EURO 10 AYIN DİBİNDEN DÖNDÜ

İtalya'daki küresel finansal piyasalarını sarsan siyasi karışıklığın yatışma sinyalleri göstermesiyle euro 10 ayın dip seviyesinden toparlandı. Euro dün yüzde 1.1 artışla bu yıl şimdiye kadarki ikinci büyük günlük kazanımı kaydettikten sonra hafif değişim göstererek aynı dakikalarda 1.1680 dolarda bulunuyor.

İç piyasada bugün nisan ayı cari açık ve yabancı ziyaretçi sayısı takip edildi. Saat 17.00'da ise Hazine'nin 3 aya ilişkin iç borçlanma stratejisi açıklanacak.

Dış piyasalarda ise Euro Bölgesi öncü enflasyon verisi açıklandı. ABD haftalık işsizlik maaş başvuruları verisi ise 15.30'da duyurulacak.