Dolar kuru için korkutan rapor: Dolar 10 TL olabilir...

Dolar kuru için korkutan rapor: Dolar 10 TL olabilir...

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasından sonra dünyaca ünlü dev bankadan dolar kuru uyarısı geldi. Tatha Ghose, Commerzbank'ın yıl sonu dolar beklentisini açıkladı.

Commerzbank gelişen piyaslar kıdemli ekonomisti Tatha Ghose müşterileri için gönderdiği raporda dolar kuru için oldukça dikkat çekici ifadelerde bulundu. Tatha Ghose, Commerzbank olarak yıl sonu dolar kuru beklentilerinin 10 TL’ye çıkardıklarını bildirdi.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın hafta sonu sürpriz bir şekilde görevden alınıp yerine Şahap Kavcıoğlu’nun getirilmesi para piyasalarına bomba gibi düştü. Karar sonrası dolar kurunda çok bir yükseliş gözlemlendi. Geçtiğimiz haftanın son işlem gününü 7.21 TL ile kapatan dolar kuru hafta başı 7.40 TL seviyesinin üzerine çıktı. Alınan karar yurt dışı finans piyasalarında da büyük yankı uyandırırken birçok yerli ve yağancı kurum yıl sonu dolar kuru beklentilerini güncelledi. Dolar kuru için beklenti güncellemesi yapan bankalardan biri de dünyanın en büyük bankalarından kabul edilen Commerzbank’tan geldi. 

2021 YIL SONU TAHMİNİ 10 TL OLABİLİR
Alman Banka Commerzbank’ın gelişen piyaslar kıdemli ekonomisti Tatha Ghose müşterileri için özel bir dolar kuru analizi gerçekleştirdi. 

 Tatha Ghose müşterilere gönderdiği bir notta “Bir sonraki lira krizini tetikleyen unsurlar 2018 lira krizinin başlatanlarla aynı: Cumhurbaşkanı zorla alışılmışın dışındaki para politikası tutumunu yeniden ileri sürerek para politikasına dair bilinmeyen bir denemenin yapılacağını açıkça ortaya koyuyor” ifadelerini kullanırken 2021 sonu dolar/TL tahminimizi 8’den tamamen sembolik olan 10’a çıkarıyoruz” dedi.