Doların geldiği yeri gördü: Dünyaca ünlü ekonomist hayrete düştü!

Doların geldiği yeri gördü: Dünyaca ünlü ekonomist hayrete düştü!

Uluslararası Finans Enstitüsü Başekonomisti Robin Brooks Türkiye’nin ekonomik durumuyla ilgili dikkat çeken bir mesaj paylaştı.

Türk Lirası dolar karşısında erimeye devam ediyor. 13,50 seviyelerine kadar çıkan dolar dün gece 14.05'i gördü. Euro 15.89 lirayı aştı.

Türk Lirası ve ekonomisi ile ilgili yaptığı paylaşımlarla tanınan Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks, son durum hakkında açıklamada bulundu.

Türk Lirasının daha 6 lira olduğu dönemde doların adil değerinin 9.5 lira olduğunu yazan Brooks’dan şaşırtan bir paylaşım geldi.

Sosyal medya hesabından paylaşım yapan usta ekonomist Robin Brooks, Naci Ağbalı’ın görevden ayrıldıktan sonra büyük yankılar olacağını ama bu kadarını da beklemediklerini dile getirdi.

Brooks paylaşımında, “Türk Lirası rayiç değerimizi 2 Mayıs’ta $/TRY 9,50 olarak değiştirip yaz boyunca TL’nin güçlü olmasına rağmen buna bağlı kaldığımızda, Naci Ağbal’ın merkez bankasından ayrılmasının çok büyük yankıları olacağını biliyorduk. Ama bir milyon yılda asla bunu beklemiyorduk!” dedi.

dolar1.png