Dünyanın en zenginleri 444 milyar dolar kaybetti

Dünyanın en zenginleri 444 milyar dolar kaybetti

Blomberg, dünyanın en zengin 500 insanının, borsaları olumsuz yönde etkisi altına alan yeni tür koronavirüs (Kovid-19) salgını nedeniyle bir haftada 444 milyar dolar kaybettiğini açıkladı.

Dünyanın en zengin üç iş insanı en fazla kaybedenler olarak ön sıralara geçti. Amazon’un sahibi Jeff Bezos, Microsoft’un kurucu ortağı Bill Gates ve LVMH Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Bernard Arnault’un servetleri toplam 30 milyar dolar düştü.

Dünyanın en zenginleri arasında 25. sırada olan Tesla'nın CEO’su Elon Musk, şirketinin hisselerinin değer kaybetmesi nedeniyle bir haftada 9 milyar dolar kaybetti. Facebook kurucusu Mark Zuckerberg’in zararı ise 6.5 milyar dolar.

Perşembe günü, Avrupa ve ABD borsalarında, koronavirüs salgınının kötü etkisi nedeniyle beliren yeni panik dalgası nedeniyle çok sert düşüş meydana geldi. Avrupa endeksleri yüzde 4, ABD endeksleri ise yüzde 6’dan fazla kayıp yaşadı. Düşüş Cuma günü de devam etti: ABD’nin önde gelen hisse senedi endeksleri günü yüzde 0.9-3 ile sonlandırdı. FED’in ABD ekonomisini desteklemeye hazır olduğu açıklaması düşüşün durmasını sağladı.