Ekonomist Zelyut’tan Türkiye için iflas uyarısı!

Ekonomist Zelyut’tan Türkiye için iflas uyarısı!

Türkiye’nin cari açık, bütçe açığı gibi göstergelerde sürdürülemez bir noktaya sürüklendiğini belirten Ekonomist Evren Devrim Zelyut, ekonomi yönetimini uyardı.

Zelyut KRT TV’de Semra Topçu ile Haftanın Panoraması programında, ekonomik tabloyu analiz ederken, hazinenin iflas etme ihtimaline şöyle dikkat çekti:   

“BÖYLE DEVAM EDEMEZ”
“2017 yılında Sayın Cumhurbaşkanı seçilmeden önce Türkiye Cumhuriyeti’nin bütçe açığı 47 milyar… 49 milyar açık veriyoruz. Faiz ne kadar ödüyoruz, 56 milyar lira. Sonra cumhurbaşkanlığı sistemi geliyor 2020 yılında bir anda bütçe açığı 178 milyara çıkıyor. Ödediğiniz faiz 133 milyar lira. Bakın milyarlardan bahsediyorum. Kıyaslamak için söylüyorum; üç-dört tane Tüpraş’ı sermayedarlara veriyorsunuz demektir bu, Tüpraş’ın ederi 50 milyar dolar çünkü. Halkın alın terini tefecilere veriyorsunuz demektir. 2021’e geldiğimizde 196 milyar lira bütçe açığı 180 milyar lira da faiz ödemişiz. Nerden baksanız kap kara bir tablo ve nisan ayında 50 milyar lira açık, az önce 2017 yılının tamamında 47 milyar lira açık verirken şimdi bir ayda 50 milyar lira açık veriyorsunuz. Bu böyle devam edemez. Bunun aynısını tarihte 1854 yılında Kırım savaşından sonra ilk borcu alan Osmanlı 20 yılda nasıl Düyun-u Umumiye ’ye gittiyse, Allah korusun 20 yıl AKP kalsa ve bu kafayla gitse Türkiye Hazinesini iflas ettirir.”  
 

DOLAR 16’YI AŞAR MI?
Zelyut, Dolar’ın 16’yı aşma ihtimalini de değerlendirdi ve yaklaşan büyük riski şöyle ifade etti:
“Göstergeler sürdürülemez, açığı kapatmak zorunda olan iktidar elinden gelen her şeyi yapıyor, kur korumalı gibi haftaya yeni bir ürün çıkıyor. İç talebin dolara gitmemesini sağlamaya çalışıyor ama hesaplayamadıkları şu; Türkiye’de doları yukarı çıkartan dinamik sadece halkın enflasyonu görüp dolar alayım, demesi değil. Dünyada çok büyük bir kırılma yaşandı, AKP 2013’te ıskalamıştı, yine ıskaladı. Salgın döneminde Amerikalılar 4,5 trilyon dolar para bastı ve bu Amerika’da 40 yılın enflasyonu dediğimiz 8,3 gibi bir rakama çıkarttı. Şimdi Amerikalılar diyor ki biz bu parayı geri çekeceğiz, çok agresif olabiliriz dediler, bizden öyle 25 baz puan falan beklemeyin. Bu olduğu zaman Dolar TL’yi kur korumalıyla, enflasyona endeksli bonoyla ya da başka farklı süper bonolarla falan tutamazsınız.”