Euro Bölgesinin büyüme tahmini düşürüldü

Euro Bölgesinin büyüme tahmini düşürüldü

Standard & Poor's (S&P), yeni tip koronavirüsün (Covid-19) yol açtığı risk nedeniyle Euro Bölgesinin bu yıla ilişkin büyüme tahminini düşürdü.

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'dan yapılan açıklamada, "Avrupa'nın 2020 yılına ilişkin makro ekonomik görünümü kötüleşiyor. Koronavirüs, Euro Bölgesinin büyümesini 0,5 puan azaltacak" ifadeleri yer buldu.

Açıklamada, daha önce Euro Bölgesinde ekonomik büyümenin 2020'de yüzde 1 seviyesinde gerçekleşmesinin tahmin edildiği hatırlatıldı.

İngiltere'nin bu yıla ilişkin ekonomik büyüme beklentisi, 0,2 puan düşürülerek yüzde 0,8'e çekilirken, İtalyan ekonomisinin ise 2020'de yüzde 0,3 seviyesinde daralmasının beklendiği ifadeleri yer aldı.

Açıklamada virüsün ABD'de yayılmasının yeni riskler arasında sıralandığı, AB'nin toplam ihracatının yüzde 11'ini Çin'e ve yüzde 21'ini de ABD pazarına yaptığına dikkat çekildi.

"AVRUPANIN TAMAMINDA GÖRÜLECEK"

Açıklamada öngörülerine yer verilen S&P Avrupa, Ortadoğu ve Afrika (EMEA) Başekonomisti Sylvain Broyer ise tedarik zincirindeki aksamaların, azalan dış talebin büyüme üzerinde yarattığı olumsuz etkilerinin sadece İtalya'da değil, Avrupa'nın tamamında görüleceğini söyledi.

Broyer sözlerine şöyle devam etti:

"Düşük büyüme, düşük fiyat baskısı ve daha sıkı finansal piyasa koşullarıyla mücadele etmek amacıyla, Avrupa Merkez Bankasının (ECB) bu ay mevduat faiz oranını 10 baz puan indirmesini bekliyoruz. İngiltere Merkez Bankasının (BoE) da ABD Merkez Bankası ve Avrupa Merkez aynı hizaya gelmesi olası."