İkinci el otomobil fiyatları yine uçtu

İkinci el otomobil fiyatları yine uçtu

İkinci el otomobil fiyatları durdurulamıyor! Türkiye’de 2020 öncesine kadar 100 bin TL altına geniş bir sıfır otomobil yelpazesi mevcuttu. İkinci el otomobil piyasası yeniden hareketlendi.

Hem fiyatlar arttı, hem de kurlar. Bir de işin içerisine üretim sıkıntısı girince, fırsatçılar otomobil piyasasını adeta ateşe verdi.

Malum son 15 gündür döviz kurlarında muazzam bir hareketlilik gözlüyoruz. Merkez Bankası’nın aldığı faiz indirimi kararının ardından hem dolar, hem de Euro fiyatında büyük artışlar gerçekleşti. Peki bu artışlar nereye kadar devam edecek? Dürüst olmak gerekirse bunu kestirmek ciddi anlamda güç. Hal böyle olunca ikinci el otomobil piyasasındaki fiyatlar da yok artık denilecek türden artış içerisine giriyor.

Çok değil 15 gün öncesine kadar 370 bin TL’ye satın alabileceğiniz bir BMW modeli şimdilerde 417 bin TL’ye satılmaya başlandı. Yani sadece iki haftada 50 bin TL’ye yakın zam geldi! Peki ne oldu da fiyatlar birden bu şekilde arttı?

Hemen belirtelim. Faiz indirimi sonrasında döviz kurları artınca doğal olarak ikinci el otomobil fiyatları da arttı. İşin kötü yanı faiz indirimi henüz kredilere de yansımış değil. Yani faiz indirimi oldu fakat faizler hala yüksek. Bakalım bu işin sonu nereye gidecek?