İslam Memiş altın ve dolar arasındaki farkı açıkladı!

İslam Memiş altın ve dolar arasındaki farkı açıkladı!

Söylediklerinin yatırım tavsiyesi olmadığını Belirterek YouTube kanalı üzerinden açıklamalarda bulunan Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın ve dolar arasındaki benzerliğe de dikkat çekti...

dolar-ve-altin.jpg

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş açıklamasında, "Kısa vadede gram altın maksimum 1 ay, ben 1000 lirası seviyesinin üstünü kısa vade için gram atın alımını yatırımcısına tavsiye etmiyorum ama bunu neyi öngörerek söylüyorum: Yukarıda 1050 lira seviyesini öngörerek. Serbest piyasalarda 1040 lira görüldü. Memiş, doların grama altına etkisine değinerek, "Dolar TL'de öngördüğüm düşüş nedeniyle 1 ay içinde gram altın TL'de 950 lira ile 1000 lira arasında bir dengelenme görebiliriz. Önce 980'i görmek lazım sonra 950 seviyesini görmek lazım ama ben kısa vadede maksimum bir iki aylık süreç içinde 1000 lira seviyesinin üzerinde gram altın almam. 1000 lira seviyesinin altına sarkınca kademeli alırım. 990, 980, 970 vs... makas aralıklarını göz önünde bulundurmak lazım" dedi.

altinnn.jpg

'BU SEFER HEDEF BİN 200 LİRA SEVİYESİ...'

İslam Memiş, hiç gram altın yatırımı olmayanlar için, "Hiç almamış olanlar, ihmal edenler 950 lira seviyesine kadar değerlendirebilir. Ancak yine bundan sonraki süreçte destek seviyesi test edildikten sonra hızlı bir toparlanma bekliyorum. Bu sefer hedef 1200 lira seviyesi. Bunun nedeni ise ons altın olacaktır" ifadelerini kullandı.

dolar-ekonomist.jpg

'UZUN VADE ÖNGÖRÜMDE DEĞİŞİKLİK YOK'

Memiş, uzun vadeli öngörüsünde bir farklılık olmadığını belirterek şunları söyledi: "Ons altında görülecek hızlı ataklar belki 2300, belki 2400 dolar seviyeleri yıl sonuna kadar test edilebilir. 1200 lira seviyesini takip etmeyi sürdüreceğim. 2022 yılıyla ilgili öngörüm 1450 seviyesi, bu öngörümde değişiklik yok. İlk 6 ay geçti, geriye kaldı 6 ay. İlk 6 ayda öngörülerim gerçekleşiyor."

İslam Memiş, şöyle devam etti: "780 lira seviyesinden başlamıştık yıla şu an 1000 lira seviyesinin üzerindeyiz. Gram altında dolar TL kaynaklı kısa vadeli bir geri çekilmeden sonra bu kez ons altın kaynaklı yükselen bir süreç göreceğiz. Önce 1200 devamında 1450 lira seviyesini beklemeye devam edeceğim."

altin-dolar.jpeg

'ALTIN ALDIĞINIZDA DOLAR ALMIŞ OLUYORSUNUZ'

Memiş'in değerlendirmeleri şöyle devam etti: "Zaten 2022 yılında böyle bir piyasa yok. Gram altın üzerinden alım satım yapıyorsanız bunun bedelini ağır ödüyorsunuz. Gram altın üzerinden işlem yapmaya çok sıcak bakmıyorum. Altının değeri dolardır, dolarla hesap yapılır, dolarla alınır, dolarla satılır. Ons altın için dünyadaki değerini takip edeceksiniz, alım yapıyorsanız da parite üzerinden yapacaksınız. Bankaların mobil uygulamalarından ons altın dolar parite işlemi yapılabilir. Altın aldığınızda dolar satın almış oluyorsunuz. Bunu unutmayın."