İslam Memiş'ten altın ve dolar yatırımı yapanlara uyarı

İslam Memiş'ten altın ve dolar yatırımı yapanlara uyarı

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın ve dolar yatırımcılarını uyardı.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş, altın ve doları olan yatırımcılarla ilgili konuştu. Bir Bilene Sorduk’a konuşan İslam Memiş, tek bir varlığa yatırım yapmanın riskli olduğuna dikkat çekti.

Altın ve Para Piyasaları Uzmanı İslam Memiş şunları söyledi:

DÖVİZ, ALTIN, GÜMÜŞ, KRİPTO PARA VE BORSA

"Yatırımcılarımız, vatandaşlarımız birikimlerini çeşitli enstrümanlarda biriktirebiliyorlar. Bunu döviz olarak, altın olarak, gümüş olarak, kripto para olarak veya borsa olarak değerlendirebiliyorlar veya farklı enstrümanlarda değerlendirebiliyorlar. Ancak son yıllarda hem küresel ekonomilerde hem yurtiçi piyasalarda yaşanan dalgalanmalar kargaşalar ister istemez de yatırımcıların risk algısında ciddi dalgalanmalara neden oluyor."

billie-dollar-money-background-1150-745.webp

"YATIRIMCILAR ELİNDEKİ MİKTARI ÇEŞİTLİ ENSTRÜMANLARA BÖLERSE İSABETLİ OLUR"

"Eğer birikimcilerimiz tasarruf sahiplerimiz yatırımcılarımız elindeki miktarı çeşitli enstrümanlara en az 4 enstrümana bölerse ve sepet kültürü gelişirse daha isabetli bir karar olabilir"

İSLAM MEMİŞ, YATIRIMLARI KORUMANIN YÖNTEMİNİ ANLATTI

"Mesela şöyle bir örnek verebilirim elimde 10.000 lira param var bu 10 bin liranın %25’ini TL olarak tutalım %25’ini döviz olarak %25’ini emtia olarak %25’ini kripto para olarak tuttuğunuzu düşünelim elimde 4 tane enstrüman var. Şimdi piyasalarda ciddi bir dalgalanma var belirsizlik var. Zaman zaman döviz kurlarında ataklar görüyoruz, zaman zaman emtialarda, zaman zaman kripto paralarda veya tam tersi sert düşüşlerde görebiliyoruz. Şimdi benim elimde, sepetimde TL’m var döviz kurunda sert bir gerileme oldu. Elimde TL olduğu için o düşük kurdan döviz alma olasılığım çok mümkün olabiliyor veya döviz kuru ile birlikte altının gram fiyatı ve gümüşün gram fiyatı gerilediği zaman yine elimde TL olduğu için onun gram fiyatından faydalanabiliyorum veya altının ons fiyatını veya gümüşün ons fiyatında hızlı bir yükseliş gördük bu sefer benim elimde, sepetimde dolarım olduğu için parite yapmak yani dolarla ons satın almak daha ucuz bir fırsat bana sunacaktır. Bu fırsattan da yararlanmış olacağım." 

golden-rmb-coins-cloth-bag-1387-860.webp