İşte Dünyadaki Tüm Merkez Bankalarının Faiz Kararları ve Enflasyon Oranları

İşte Dünyadaki Tüm Merkez Bankalarının Faiz Kararları ve Enflasyon Oranları

Türkiye enflasyonla mücadele ederken, Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası, faizde ciddi oynamalar yapamıyor. Peki dünyada durum nasıl? Ülkelerin Merkez Bankaları nasıl faiz kararları verdi ve ülkelerin enflasyon oranları ne durumda? İşte yanıtı...

2022 yılının başından bu yana dünyadaki merkez bankaları 289 kez faiz kararı açıkladı.

Dünyanın farklı ülkelerinde merkez bankalarının kararlarında 118'inde değişim olmazken, 6 ülke indirime gitti, 165 ülke ise artırım kararı verdi. 

Peki IMF'in gelişmiş ülkeler kategorisinde yer aldığı Türkiye ve aynı kategorideki diğer ülkelere bakıldığında hangi merkez bankası ne tür hamle yaptı? İşte cevabı... 

Arjantin Merkez Bankası (BCRA)


Arjantin yılbaşından bu yana her ay faiz artırım kararı vererek yaklaşık 1050 baz puan artırımda bulunmuş. Son mayıs ayı toplantısında yaptığı 200 baz puanlık artırım ile bireysel 30 günlük mevduatlar için %48, tüzeller içinde sabit vadeli mevduatlarda %46 oran belirlemiştir. Arjantin'den enflasyon yüzde 58 oranında bulunuyor.

arjantn.webp
Brezilya Merkez Bankası (COPOM)

Brezilya Merkez Bankası mayıs ayında 100 baz puan olmak üzere bu yıl başından bu yana toplamda 350 baz puan artırım ile faiz oranını 12,75'e çıkartırken, ülkede enflasyon oranı 12,1 seviyesinde bulunuyor.

brezilya.webp

Şili Merkez Bankası (BCC)


Şili Merkez Bankası, yıl başından bu yana 500 baz puan faiz artırıma giderek faiz oranını 9'a çıkartırken, ülkede enflasyon oranı 11,50 seviyesinde bulunuyor.

sili-merkez-bankasi-bcc.webp
Çin Merkez Bankası (PBOC)


Çin Merkez Bankası, yıl başından bu yana 25 baz puan faiz indirimine giderken, faiz oranı ise 3,70 seviyesinde bulunuyor. Ülkede enflasyon oranı yüzde 2,1 seviyesinde bulunuyor.

cin.webp

Kolombiya Merkez Bankası (Banrep)


Kolombiya Merkez Bankası, yıl başından bu yana 300 baz puan faiz artırıma yaparken, faiz oranını yüzde 6'ya çıkartırken, ülkede enflasyon oranı yüzde 8,53 seviyesinde bulunuyor.

kolombiya-merkez-bankasi-banrep.webp

Mısır Merkez Bankası (CBE)


Mısır Merkez Bankası, yıl başından bu yana 300 baz puan artırıma giderek faiz oranını 11,25'e çıkartırken, ülkede enflasyon oranı %13,34 seviyesinde bulunuyor.

misir-merkez-bankasi-cbe.webp
Macaristan Merkez Bankası (MNB)


Macaristan Merkez Bankası, yıl başından bu yana 350 baz puan artırımı ile faiz oranlarını 5,90'a çıkartırken, ülkede enflasyon oranı haziran ayı başında yüzde 10,7 olarak açıklandı.

macaristan-merkez-bankasi-mnb.webp

Hindistan Merkez Bankası (RBI)


Hindistan Merkez Bankası, yıl başından bu yana ilk toplantılarında faizi sabit tutarken sonrasında 40 ve 50 baz puanlık iki artırım yaparak faiz oranını 4,90'a çıkartırken, ülkede enflasyon oranı yüzde 7 seviyesinde bulunuyor.

hindistan-merkez-bankasi-rbi.webp

Endonezya Merkez Bankası (BI)


Endonezya Merkez Bankası, yıl başından bu yana faiz oranlarını değiştirmedi. Ülkede faiz oranıı da yüzde 3,50 seviyesinde bulunuyor.

endonezya-merkez-bankasi-bi.webp

İran Merkez Bankası


İran Merkez Bankası, faiz oranı sabit yüzde 18 olurken, ülkede enflasyon oranı%2C%20and) yüzde 39,3 seviyesinde bulunuyor.

iran-merkez-bankasi.webp

Malezya Merkez Bankası (BNM)


Malezya Merkez Bankası, yıl başından bu yana 25 baz puan artırıma giderek faiz oranını yüzde 2'ye çıkartırken, ülkede enflasyon oranı yüzde 3,05 seviyesinde bulunuyor.

malezya-merkez-bankasi-bnm.webp

Meksika Merkez Bankası (Banxico)


Meksika Merkez Bankası, yıl başından bu yana 150 baz puan artırıma giderek faiz oranını 6,50'ye çıkartırken, ülkede enflasyon oranı %7,68 seviyesinde bulunuyor.

meksika-merkez-bankasi-banxico.webp

Filipinler Merkez Bankası (BSP)


Filipinler Merkez Bankası, yıl başından bu yana 25 baz puan artırıma giderek faiz oranını 2,25'e çıkartırken, ülkede enflasyon oranı yüzde 3,8 seviyesinde bulunuyor.

filipinler-merkez-bankasi-bsp.webp

Polonya Merkez Bankası (NBP)


Polonya Merkez Bankası, yıl başından bu yana 425 baz puan artırıma giderek faiz oranını 6'ya çıkartırken, ülkede enflasyon oranı yüzde 13,9 seviyesinde bulunuyor.

polonya-merkez-bankasi-nbp.webp

Rusya Merkez Bankası (CBR)


Rusya Merkez Bankası'nda işler bu yıl biraz karışıktı malum savaş halindeler. Savaş başladıktan sonra acil faiz artırımı ile 1050 baz puan yukarı çektikleri faiz oranını son toplantılarda indiren Rusya'da faiz oranını %9,50'de tutuyor. Ülkede enflasyon oranı yüzde 17 seviyesinde.

rusya-merkez-bankasi-cbr.webp

Suudi Arabistan Merkez Bankası (SAMA)


Suudi Arabistan Merkez Bankası, yıl başından bu yana 75 baz puan artırıma giderek faiz oranını 2,25'e çıkartırken, ülkede enflasyon oranı %2,3 seviyesinde bulunuyor.

arabistan.webp

Güney Afrika Merkez Bankası (SARB)


Güney Afrika Merkez Bankası, yıl başından bu yana 100 baz puan artırıma giderek faiz oranını 4,75'e çıkartırken, ülkede enflasyon oranı %5,9 seviyesinde bulunuyor.

guney-afrika-merkez-bankasi-sarb.webp

Tayland Merkez Bankası (BOT)


Tayland Merkez Bankası, yıl başından bu yana faizleri değiştirmeyerek %0,5 seviyesinde tutuyor. Ülkede enflasyon oranı %7,1 seviyesinde bulunuyor.

tayland-merkez-bankasi-bot.webp

Birleşik Arap Emirlikler Merkez Bankası (CBUAE)

Birleşik Arap Emirlikleri Merkez Bankası, yıl başından bu yana ABD ile birlikte ve oranda faiz artırımına giderek faizleri 3'e çıkartırken, ülkede enflasyon oranı % 2,5 seviyesinde bulunuyor.

birlesik-arap-emirlikler-merkez-bankasi-cbuae.webp

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB)


Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası, yıl başından bu yana faiz oranlarında değişime gitmedi. Ülkede enflasyon oranı %73,50 seviyesinde bulunuyor. Merkez Bankası'nın bir sonraki faiz kararı 23 Haziran'da açıklanacak.

s-f55e1ce071faf04deabb83ac82e6b401f8411fa0.webp