İşte yıl sonu altın tahminleri! Uzmanlardan flaş güncelleme!

İşte yıl sonu altın tahminleri! Uzmanlardan flaş güncelleme!

Merkez Bankası'nın aldığı faiz kararı sonrası durdurulamayan altın ve dolardaki artış devam ediyor. İşte uzmanlardan yıl sonu altın tahminleri.

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) tarafından Alınan faiz kararı sonrası yükselişle başlayan ve son günlerde yükseliş hızını roket misali arttıran altın fiyatları, bugün şu seviyelerden işlem görüyor:

Gram altın: 675 TL
Çeyrek altın: 1.104,00 TL
Cumhuriyet altını: 4.396,00 TL
Tam altın: 4.476,17 TL
Yarım altın: 2.205,00 TL
Reşat altın: 4.428,95 TL

ANALİSTLERDEN SON DAKİKA ALTIN YORUMLARI
ABD’de ekim ayı tüketici fiyatlarının son 31 yılın en yüksek seviyesi olan yüzde 6.2 düzeyinde gerçekleşmesi ve Türkiye'de de TCMB'nin politika faizini 100 baz puan indirmesi sonrası altında bir süredir beklenen yükselişin fitilini çekti. Beklentilerin üzerinde gelen enflasyon verisi sonrasında ons altın 50 dolardan fazla değer kazandı ve bu hafta önemli bir direnç seviyesi olarak nitelenen 1.870 doları test etti.  Analistler, altın fiyatlarındaki artışın daha da devam etmesini bekliyor.

High Ridge Futures metal ticareti direktörü David Meger, "Altına en büyük destek piyasada görmeye devam ettiğimiz enflasyonist baskılar” diyor. High Ridge Futures metal ticareti direktörü David Meger, “Fed’in yakın vadede, enflasyonla mücadele için varlık alımlarının hızlandırılabileceği sinyali verirse veya piyasa faiz oranlarının beklenenden daha erken yükseleceğine inanırsa altın bir miktar ‘baskı’ altına girebilir” ifadelerini kullandı. Fed, bu ay tahvil alımını aşamalı olarak azaltmaya başladı ve alımları 2022'nin ortasında tamamlamayı bekliyor. Hal böyleyken de enflasyonun daha da artacağı ve buna bağlı olarak ise altın fiyatlarının daha da yükseleceği öngörülmekte.

Kinesis Money dış analisti Carlo Alberto De Casa ise, FED'in aldığı tahvil alımını azaltma kararı sonrası “Faiz artışları altın için potansiyel bir risk olmaya devam ediyor ve fiyatların 1.875 doların üzerinde net bir kırılma yaşaması daha fazla kazanç sağlayabilir” ifadesini kullandı.

Societe Generale’deki emtia analistleri, 2022’nin ilk çeyreği boyunca önemli bir ralli potansiyeli görüyor. Fransız bankası son fiyat tahmininde, enflasyon baskıları arttıkça ABD para politikasının fiyatları desteklemeye devam edeceğini söylüyor. Analistler, şu değerlendirmeyi yapıyor: “Gelecek yılın ilk çeyreğinde kıymetli metal fiyatlarının ortalama 1.950 dolar civarında olacağını tahmin ediyoruz”. Bankanın ortalama fiyat hedefi, mevcut fiyatlardan yüzde 4.5’lik bir artışı temsil ediyor.