Kamu ihalelerinde son 15 yılda en çok payı o şirketler aldı!

Kamu ihalelerinde son 15 yılda en çok payı o şirketler aldı!

Devletten en çok ihale alan Limak, Kolin, Cengiz, MNG ve Kalyon, Dünya Bankası’nın 'en çok altyapı yatırımı yapan şirketler' listesinde de yer aldı.

Son 15 yılda kamu ihalelerinden önemli pay almayı başaran gruplardan Limak, Kolin, Cengiz, MNG Holding şirketleri, Türkiye'yi “en çok altyapı yatırımı yapan” ülkeler ligine taşıdı. Sadece 3'üncü havalimanı projesini 22 milyar 152 milyon Euro'ya üstlenen ve son 15 yılda kamu ihalelerinin gedikli şirketleri arasında yer alan Limak, Kolin, Cengiz, MNG Holding'in bünyesindeki Mapa ve Kalyon, dünyada en çok altyapı yatırımı gerçekleştiren şirketler listesinde yeraldı.

Dünya Bankası'nın hazırladığı Altyapı Yatırımlarında Özel Sektörün Payı-2017 Raporu'na göre, 1990-2017 yılları arasında, söz konusu 5 şirketin başı çektiği altyapı projelerinde Türkiye 136 milyar 20 milyon dolarlık yatırımla dünya ligine girdi.

35-50 MİLYAR DOLAR

Fransız enerji şirketi SUEZ, beş kıtadaki elektrik ve doğalgaz projeleriyle ilk sırada yer alırken, Türk şirketlerinin sadece Avrupa ve Orta Asya bölgesinde gerçekleştirdikleri projelerle sıralamaya girmesi dikkat çekti. Bu da bu dünya devler ligine giren şirketlerin Türkiye'deki kamu ihaleleriyle zenginleştikleri gerçeğini bir kez daha ortaya koydu.

SUEZ'in toplam projelerinin değeri 60 milyar doları bulurken 5 Türk şirketinin herbirinin projelerinin değerinin 35-50 milyar dolar arasında değiştiği görülüyor. Rapora göre Limak, Cengiz ve Kolin, sıralamaya Avrupa ve Orta Asya'da gerçekleştirdikleri enerji ve havaalanı projeleriyle girdiler. MNG ve Kalyon ise sadece havaalanı projeleriyle listede yer aldılar.

3 ŞİRKETTE TEK PROJE

Limak Holding, Türkiye'de 3. havalimanının yanı sıra Sabiha Gökçen Uluslararası Havalimanı yeni terminal binasını yaparken, yurtdışında da Kahire, Kuveyt, Dakar ve Rusya ve Priştina'daki havalimanı projeleriyle öne çıkıyor. Şirketin enerjide de yurtiçinde Uludağ, Çamlıbel, Akdeniz, Boğaziçi Elektrik Dağıtım, TED, Limgaz, Kargı HES, Yusufeli HES, LimakPort, KMO, TANAP, yurtdışında ise Kosova, Arnavutluk, Senegal elektrik dağıtım projeleri var. Cengiz Holding ise 3. havalimanının yanı sıra Kuzey Irak'taki Duhok ve Hawler ile Kuveyt, Ordu-Giresun havaalanlarını yaptı.

Enerjide de Akdeniz, Akköy, Albe Enerji, Boğaziçi Elektrik, CLK gibi elektrik dağıtım yatırımları bulunuyor. Kolin, Kalyon ve MNG Holding'in ise 3. havalimanından başka havaalanı projesi yok.

10 ÜLKE ARASINDA 4’ÜNCÜ SIRADAYIZ

Dünya Bankası tarafından hazırlanan Altyapı Yatırımlarında Özel Sektörün Payı-2017 Raporu'na göre Türkiye, 1990-2017 yılları arasında gerçekleşen 136 milyar 20 milyon dolarlık yatırımla dünyada “en çok altyapı yatırımı yapan 10 ülke” arasında 4. sırada bulunuyor. Brezilya 385 milyar 549 milyon dolarlık projeyle ilk sırada yeralırken, onu Hindistan 252 milyar 990 milyon dolarla izliyor. Türkiye, “en çok proje yapan 10 ülke” arasında ise 214 projeyle 7'nci sırada yer alıyor. Çin ise bin 450 projeyle listenin başında bulunuyor.