MB öncesi Selçuk Geçer'den skandal tahmin! Dolar 26, gram altın 1500 TL

MB öncesi Selçuk Geçer'den skandal tahmin! Dolar 26, gram altın 1500 TL

Merkez Bankası'nın bugün açıklayacağı faiz kararı öncesinde Selçuk Geçer'den kritik tahmin geldi. Geçer, "Dolar 14'ü kırarsa 26 TL'yi görür. Gram altın 1500'ü görecek" dedi.

18,36'ya kadar yükselerek tarihi bir rekor kıran dolar kuru 20 Aralık gecesi yapılan müdahale sonrasında 10 TL seviyelerine kadar düşmüştü. 3 Ocak'ta açıklanan enflasyon verisinin ardından 14 TL sınırına dayanan dolar kuru ABD enflasyon verisinin açıklanmasıyla bir nebze de olsa geriledi.

Haftanın son iş gününde anlık olarak 13,50 TL seviyesinde seyreden dolar kuru için bugün saat 14.00'da açıklanacak Merkez Bankası'nın açıklayacağı Para Politikası Kurulu kararı bekleniyor. 

Merkez Bankası, Eylül ayından itibaren ardı arkasına politika faizinde indirim yapmıştı. Son olarak Aralık ayında 100 baz puan indirim yapan Merkez Bankası, politika faizini yüzde 14'e çekmişti. 

Merkez Bankası'nın bu ay politika faizini sabit tutması beklenirken, dolar kuru tahminleri nedeniyle hakkında Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) tarafından soruşturma başlatılan ekonomist Selçuk Geçer'den dikkat çeken tahmin geldi.

 "TÜRKİYE'Yİ İRAN POZİSYONUNA DÜŞÜRÜR"

ABD'de son 39 yılın zirvesine çıkan enflasyona dikkat çeken Geçer, "ABD Merkez Bankasının ( FED) faiz artırma ihtimali üzerinde durdu. ABD'nin enflasyonla mücadele etmek için elindeki tüm enstrümanları kullanacağını belirten Geçer, "FED'in Mart ayından itibaren faiz artıracağı konuşuluyor. Yüksek enflasyon ABD'nin bir numaralı sorunu haline geldi. FED Başkanı ve başkan yardımcıları peş peşe açıklamalar yapıyor. Kritik mesele burada faiz kararı Mart ayına mı kalacak yoksa daha erken 25-26 Ocak toplantısında bir karar gelecek mi? Genel beklenti bu ay için sabit olması yönünde. FED Başkanı Powel gerekirse beklenin üzerinde faiz artırımı yaparız diyor. Avrupa'da da durum farksız. Gelişmekte olan ülkeler bu duruma karşı faiz artırmaya devam ediyor. Türkiye ise faiz indirimine devam edecek gibi görünüyor. Makas her geçen gün açılıyor. Ödemeler dengesindeki problemler artmaya başladı. Kasım ayı itibariyle cari açık vermeye başladık. Net hata noksanın yüksek geliyor olması, Türkiye'nin gri listeden kara listeye geçmesi büyük tehlike. Bu tüm kanalların tıkanmasına, dolarda sert hareketlerin ve yüksek enflasyon görülmesine yol açacak. Eğer ki açıklanamazsa Türkiye'nin İran pozisyonuna düşürür." ifadelerini kullandı.

 "DOLAR 9 TL OLUR MU? 14 KIRILIRSA 26 TL'Yİ GÖRÜRÜZ"

Dolar kuru hakkında tahmini yapan Selçuk Geçer şu ifadeleri kullandı:

"Merkez Bankası rezervleri swap hariç - 56.9 milyar dolara yükseldi. Her geçen gün eksi rezervler artıyor. Merkez Bankası bankalar üzerindeki müdahalesiyle doları şuan için 13,50 seviyesinde tutuyor. 13'ün altına gitmeyen 14'ü her geçen gün zorlayan, agresif hareketler yapmaya hazır olan bir dolardan bahsediyoruz. Rezervlerin erimesi pahasına dolar tutulmaya çalışılsa da atacak kurşun kalmayınca dövizde daha sert hareketler göreceğiz. FED'in 25-26 Ocak'ta yapacağı açıklama şahin bir açıklama olursa Türk Lirasında ciddi bir değer kaybı görebiliriz. 14 kritik bir seviye, 14 kırıldıktan sonra çok hızlı bir şekilde 15,16,17,18 TL seviyesine adım adım ilerleyecek. 9 TL olabilir mi? Olabilir arkadaşlar. Bu şartlarda pek mümkün görünmüyor. Bir süre bu seviyelerde gösterirsiniz. Ama daha sonrasında şartlar gereği Türk Lirası değer kaybetmeye devam edecek. Bu sene içerisinde doların 26 TL'nin üzerine çıktığını göreceğiz."

 "BU YIL ALTIN YILI OLACAK! GRAM ALTIN 1500"

Altın fiyatları hakkında dikkat çeken tahminde bulunan Selçuk Geçer, "Altının onsu ısrarlı bir şekilde 1800 doların üstünde seyrediyor. Hatta ABD enflasyon verisinin ardından 1827-1830 seviyesini zorladı. Hafif geriledi. 1820'lerde seyretmeye devam ediyor. Altın peki neden yükseliyor? Nedeni beklenen faiz adımlarının beklentileri karşılayamaması. Aradaki makas devam ettiği sürece, enflasyona karşı kendini korumak isteyenler altına kaçmaya devam edecek. Bu da altının daha da yükselmesine yol açacak. FED'in faiz artırımı sırasında gerilemeler görsek de bu yıl altın da rekor seveler görebiliriz. Ons altın 2040 seviyesini kırıp, 2400 dolar seviyesini deneyebilir. Ons ve dolardaki yükselişe bağlı olarak, hızlı yükseliş görebiliriz. Gram altın şuan 800 TL seviyesinde. Bu sene içerisinde gram altının 1500 TL'ye çıktığını göreceğiz. " ifadelerini kullandı.