Merkez Bankası faiz artırımına gitti

Merkez Bankası faiz artırımına gitti

Merkez Bankası politika faizini 125 baz puan artırarak % 16.50'den %17.75'e çekti.

Bloomberg HT'nin anketine katılan uzmanların medyan tahmini politika faizinde 50 baz puan artıştı. 

Karar sonrası kur %2'nin üzerinde düşerek 4.57'den 4.45'e kadar geriledi. 

Açıklamada şu ifadelere yer verildi; 

Son dönemde açıklanan veriler iktisadi faaliyette dengelenme eğilimine işaret etmektedir. Dış talep gücünü korurken iç talep daha ılımlı seyretmektedir.

Diğer faiz oranları

Merkez Bankası, faiz koridoru ve geç likidite penceresi (GLP) faizinde de 125'er baz puan artırıma gitti.

"ENFLASYON RİSK OLUŞTURMAYA DEVAM EDİYOR" 

Enflasyondaki yükselişte temelde maliyet yönlü gelişmeler etkili olmaktadır. Bununla birlikte, fiyat artışlarının alt kalemler bazında genele yayılan bir nitelik gösterdiği dikkat çekmektedir. Talep koşullarındaki ılımlı görünüme rağmen enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla parasal sıkılaştırmanın güçlendirilmesine karar vermiştir.

"SIKI DURUŞ SÜRECEK" 

Merkez Bankası fiyat istikrarı temel amacı doğrultusunda elindeki bütün araçları kullanmaya devam edecektir. Enflasyon görünümünde belirgin bir iyileşme sağlanana kadar para politikasındaki sıkı duruş kararlılıkla sürdürülecektir. Enflasyon beklentileri, fiyatlama davranışları ve enflasyonu etkileyen diğer unsurlardaki gelişmeler yakından izlenerek ihtiyaç duyulması halinde ilave parasal sıkılaştırma yapılabilecektir.

Açıklanacak her türlü yeni verinin ve haberin Kurul’un geleceğe yönelik politika duruşunu değiştirmesine neden olabileceği önemle vurgulanmalıdır.

Merkez Bankası 23 Mayıs'ta olağanüstü toplantıyla GLP faizini 300 baz puan artışla % 13.5'ten %16.5'e yükseltmişti.