Merkez Bankası'ndan bankalara acil uyarı! "Dolar almaya gelenleri sakinleştirin"

Merkez Bankası'ndan bankalara acil uyarı! "Dolar almaya gelenleri sakinleştirin"

Ekranda doların yükselişini ve kurlardaki dalgalanmayı değerlendiren ekonomist Emin Çapa, "Merkez Bankası'ndan bankalara "panik halinde dolar almaya gelenleri sakinleştirin" denilmiş" dedi.

Bir televizyon porgramında konuşan ekonomist Emin Çapa, Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal'ın yerine Şahap Kavcıoğlu'nun getirilmesi sonrası döviz kurlarına karşı TL'nin yüzde 15'e yaklaşan değer kaybını değerlendirdi. 


Yaşanan sorunun dolar kurunun düşmesi ya da çıkması olmadığını vurgulayan ekonomi uzmanı Emin Çapa şu değerlendirmelerde bulundu:

 
"Bir kişiye yetkiyi vermiş olmamız. Bu sert hareketleri göreceğiz. Bankalar ne kadar Merkez Bankası’nın yanında bunu göreceğiz. TL’yi Merkez Bankası ne kadar savunabiliyor bunu göreceğiz. 7.80 oldu 7.90 olduya bakmayalım. Merkez Bankası TL’yi nasıl savunacak? 

"Panikle hareket edenler bu oyunu kaybedebilirler bunu da söyleyim"
TCMB Başkanı için Türkiye’nin en önemli bankalarını yönete n insanlar teknik derinliği yok diyor. Bir Merkez bankası Başkanı’nın bir teknik derinliği olmalı. Merkez Bankası’nda işini çok iyi bilen insanlar var.

Oraya her istediğinizi adamları atayamazsınız. Oraya herkesi atayamazsanız. Eğer onları dinlerse bir süre gideriz. Zaten başkana acil toplantı olmayacağını duyurmuşlar. 
 
Merkez Bankası rica etmiş. Şubelerinize de söyleyin. Panik halinde dolar almaya gelenleri sakinleştirin denilmiş. Piyasadaki aktörler arasında bir denge oluşacak. Panikle hareket edenler bu oyunu kaybedebilirler bunu da söyleyim.