O iddialar kafaları karıştırdı: Merkez Bankası'nın döviz rezervi eksi 600 milyon dolar mı?

O iddialar kafaları karıştırdı: Merkez Bankası'nın döviz rezervi eksi 600 milyon dolar mı?

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Bankası'nın döviz rezervinin eksi 600 milyon dolar olduğunu iddiada bulundu.

CHP Sözcüsü Faik Öztrak, Merkez Yönetim Kurulu toplantısı sonrası kameraların karşısına geçerek, "Rakamlar benim değil; Merkez Bankası’nın. 18 Şubat itibariyle, TCMB’nin net döviz rezervleri, eksi 600 milyon dolar.
 
Merkez Bankası’nın kasasında kendine ait döviz kalmamış. Merkez Bankası’nın kasasında kendine ait döviz kalmamış. Yine 56 milyar dolarlık, SWAP yükümlülüklerini de dikkate alırsak, Şubat ortası itibariyle Merkez Bankası net rezervleri eksi 57 milyar dolara düşüyor" dedi.

Öztrak şöyle devam etti; "Oysa 2019’un hemen başında, SWAP yükümlülükleri de dâhil, net rezervler artı 54 milyar dolardı. İki yılda ne oldu da, Merkez Bankası 70 sente muhtaç hale geldi? İşte bu “devlet krizidir.” Bunun sorumlusu kim Sayın Erdoğan?

Merkez Bankası kasasından 128 milyar dolar, bir kuru inat uğruna boş yere yakıldı. Bu 128 milyar doları yerine koymak, yıllarımızı alacak. Biz aylardır soruyoruz. Bu 128 milyar dolar nereye, nasıl, kimlerin imzasıyla satıldı? Bu döviz rezervleri neden açık, şeffaf bir şekilde ihaleyle satılmadı? Neden gizli, saklı, arka kapı operasyonları kullanıldı? Bu işlemler tahkikattan, müfettiş denetiminden geçti mi?" Öztrak hükümete "Merkez Bankası kasasından 128 milyar dolar, Bir kuru inat uğruna boş yere yakıldı. 128 milyar dolar nereye, nasıl, kimlerin imzasıyla satıldı?" sorusunu da sordu.