Reuters duyurdu: Hazine ve Merkez Bankası taşınıyor

Reuters duyurdu: Hazine ve Merkez Bankası taşınıyor

Türkiye'nin Merkez Bankası ve Hazine'ye bağlı bazı kurumlarının İstanbul'a taşımasına yıl sonuna kadar başlayacağı ileri sürüldü. 

Reuters'ın 'planlar hakkında bilgi sahibi olan kaynaklara' dayandırdığı haberine göre, Merkez Bankası'nın operasyonlarının büyük bir kısmının taşınmasının iki yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

Merkez Bankası'nın İstanbul'a taşınması, İstanbul Finans Merkezi projesi kapsamında uzun süredir planlanıyordu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın da İstanbul'a taşınma fikri ise nisan ayında basına yansımıştı. Bakanlığın taşınmasının ne kadar süreceği ve hangi binalara yerleşeceği ise henüz bilinmiyor.

Merkez bankaları genel olarak ülkelerin başkentlerinde faaliyet gösteriyor fakat Hindistan Merkez Bankası da başkent Yeni Delhi yerine ülkenin ekonomik merkezi Mumbai'de bulunuyor. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) ve Halkbank gibi kamu bankaları geçtiğimiz yıllarda İstanbul'a taşınmıştı. Reuters kaynakları ekonomi yönetimindeki karar alıcı mekanizmaların tamamının İstanbul'a taşınmak istendiğini iddia etti.