Son dolar tahminleri ve Türk lirasının durumu... Atilla Yeşilada baş sağlığı diledi!

Son dolar tahminleri ve Türk lirasının durumu... Atilla Yeşilada baş sağlığı diledi!

Türk lirasının döviz karşısındaki değer kaybı sürerken ekonomistlerden de açıklamalar gelmeye devam ediyor.

"Dolar kaç TL?", "1 Türk lirası kaç dolar?" gibi sorular vatandaş tarafından en çok aratılanların başında geliyor. Türk lirası dolar karşısında değer kaybı yaşarken, ekonomistlerden de acı ama gerçek açıklamalar peşi sıra geliyor.

"DÖVİZ ARZI SADECE KAMUDAN YAPILIYOR"

Reuters’ın haberine göre, mevcut kur politikasını "kamu kontrollü" bir rejim olarak nitelendiren bankacılara göre hükümet doları 15 ve 15,50 seviyesinde kabul etmiş durumda. Reuters’a konuştuğu öne sürülen bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Dolar/TL’de 15 üstünde bireysel talep görmeye başladık yabancılarsa çok aktif değil piyasada. Kurumların döviz talebiyse çok yüksek. Döviz arzıysa sadece kamudan yapılıyor. Enerji ithalatı için de yüksek bir döviz ihtiyacı var" dedi.

"TÜRKİYE FAİZ ARTIRMAK ZORUNDA KALACAK"

Ekonomist Murat Muratoğlu ise dövizdeki yukarı yönlü çıkışın nereye varacağını şu sözlerle anlattı:

"Elbet Türkiye faiz artırmak zorunda kalacak. Belki yarın, belki yarından da yakın… Biz de soracağız… Bunca enflasyonu, Türk Lirası’nın pula dönmesini, bunca fakirleşmeyi bir "inat" uğruna niye yaşadık? Cevap bile vermeyecek! Sorun artık tek başına ne faiz, ne döviz, ne enflasyon, ne Hazine yönetimi, ne maliye, ne ekonomi yönetimi… Sorun sistemin ta kendisi… Değişmedikçe ne yaparsan yap düzeltemezsin ekonomiyi…"

"BAŞIMIZ SAĞOLSUN, ACI KAYBIMIZ TL"

Döviz kuru ve TL'nin değer kaybına ilişkin en kısa ve en net yorumu ise Ekonomist Atilla Yeşilada yaptı. Yeşilada, "Başımız sağolsun! Acı kaybımız TL!" dedi.

Şanlıurfa Kültür Sanat Politikaları Başkanı Reyhan Açıkgöz Kalaycıoğlu da AKP'li Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın geçmiş dönemde dolar TL kuruna ilişkin ifadelerini alıntılayarak "Ne mi oldu? Dolar 16,080 i buldu. Enflasyon %70 i buldu." dedi.