Tüm zamanların tüketim rekoru kırılacak!

Tüm zamanların tüketim rekoru kırılacak!

Soğukların bastırmasıyla birlikte doğal gaz tüketimi bir anda fırladı. Bugün, doğal gazda tüm zamanların tüketim rekoru kırılacak; günlük tüketim 293.2 milyon metreküpe çıkacak.

Türkiye, iliklere işleyen dondurucu soğuklara ve karayollarının kapanmasına yol açan kara teslim oldu. Soğukların bastırmasıyla birlikte doğal gaz tüketimi bir anda fırladı. Bugün, doğal gazda tüm zamanların tüketim rekoru kırılacak; günlük tüketim 293.2 milyon metreküpe çıkacak. 
Sektör uzmanları, Türkiye’nin bir yandan Rusya, İran ve Azerbaycan’dan boru hatları üzerinden doğal gaz aldığını, diğer yandan da sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ithal ettiğini belirterek, “Arzın talebi istenilen biçimde karşılaması için bu kaynaklardan gelen gaz akışında sorun yaşanmaması gerekiyor. Depolardan da gaz akışı normal seyrederse, arzda ciddi bir sorun olmaz” dedi. 

Uzmanlar, İran’ın bu aşamada önemli olduğunu kaydederek, “İran’da, başkent Tahran ve Tebriz’de bu dönemde gaz tüketimi artıyor. İran, iç tüketimini karşılamak için Türkiye’ye gaz arzını kısabiliyor. Bu akışın azalması ya da kesilmesi sorunları da beraberinde getirebilir” diye konuştu.

Uzmanlar, 2021 yılı Aralık ayında tüketimin rekor düzeye çıktığı birkaç günde bazı santrallara ve sanayi tesislerine gaz arzının kısmen de olsa durdurulduğunu belirterek, “Günlük gaz tüketimi ardışık günlerde artarsa arzda esneklik ortadan kalkabilir. Bu durumda yine kısıntı ya da kesinti gündeme gelebilir” diye konuştu.