Türk Lirasının değeri ABD'deki bir gazetenin bulmaca kutucuğunda

Türk Lirasının değeri ABD'deki bir gazetenin bulmaca kutucuğunda

The Wall Street Journal, AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın fotoğrafını da kullandığı ünlü haftalık eğlencelik bulmacasında sordu: “Türkiye Başkanı Erdoğan’ın düşük faiz isteği Türk lirasını çökertti. Bilin bakalım bir dolar kaç lira oldu?”

Gelişmekte olan ülke para birimleri bu dönemde dolardaki küresel güçlü seyir nedeniyle değer kaybetse de TL’deki kayıp açık ara daha fazla oldu. TL, TCMB’nin ilk faiz indirimi sinyalini verdiği Eylül ayı başından bugüne yüzde 26.2 değer kaybederken TL’yi rand yüzde 8, real yüzde 7 değer kaybı ile takip etti.

TL’nin değer kaybı uluslararası medyada haber ve köşe yazılarında yankı bulmaya devam ederken Wall Street Journal’da Daniel Akst tarafından hazırlanan haber bulmacası “News Quiz”de bu hafta ilk soru Türkiye ekonomisine ayırdı.

AKP’li Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bir fotoğrafı ile birlikte okurlara şu soru yöneltildi:

“Türk Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın faizi düşürme talebi ülke parasının değerini kaybetmesine yol açtı. 1 dolar şimdi yaklaşık kaç lira ediyor?” Bulmaca sorusunun cevap şıkları ise şöyle: A. 11; B. 110; C. 1.100; D. 11.000”

WSJ: TL 8 AYDA DOLAR KARŞISINDA 3’TE 1 DEĞER KAYBETTİ
The Wall Street Journal gazetesinin bir başka sayfasında ise TL’nin yaşadığı değer kaybının anlatıldığı bir analiz yayımlandı. Ekonomistlerin görüşünün aktarıldığı analizde “Türkiye’deki kur krizi gıda, ilaç ve diğer temel ihtiyaçların fiyatını artırdı ve liranın düşüşü durdurulamazsa bankalar ve büyük şirketler için tehdit oluşturuyor” ifadeleri yer aldı.
TL’nin son sekiz ayda dolar karşısında değerinin üçte birden fazlasını kaybettiği belirtilen analizde “Sıradan insanlar maaşlarının üzerinde baskı kuran enflasyon ve birikimlerini harcamak nedeniyle yaşam koşullarında düşüş yaşıyor” denildi.