Türkiye'nin kasası onlara teslim: İhraç edilen FETÖ'cüler geri döndü!

Türkiye'nin kasası onlara teslim: İhraç edilen FETÖ'cüler geri döndü!

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nda FETÖ iltisakları nedeniyle ihraç edilen isimlerin yeniden görevlerine geri getirildiği iddia edildi.

Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın kulislerinde, FETÖ iltisakları nedeniyle ihraç edilen isimlerin yeniden görevlerine geri getirildiği konuşuluyor.

Bakanlığın iç borçlanma ile ilgili işlemleri yapan Kamu Finansmanı Genel Müdürlüğü’ndeki atamalar dikkat çekerken, yakın zamanda bakanlık personeline yapılan tebligatla, 15 Temmuz’dan önce daire başkanı olan ardından açığa alınıp gözaltına alınan M.S. yeniden daire başkanı yapıldı. Bakanlık kulislerinde M.S.’nin itirafçı olduğu iddiaları da fısıldanıyor.  

Yine adına kayıtlı bir hatla Bylock bağlantısı yapıldığını gerekçesiyle açığa alınan ve bir yıl sonra işe iade edilen H.D. de daire başkanı olarak atandı.

TARTIŞILAN İSMİN KURTARMA HAMLESİ
Odatv'de yer alan habere göre, Kamu Finansmanını ilgilendiren bir başka müdürlüğün başında ise vekil olarak Mehmet Şimşek’in eski Özel Kalem Müdürü Y.Y. bulunuyor. Y.Y.’nin eşi de FETÖ’nün dershanelerinde öğretmenlik yapmış, darbe girişiminden sonra gözaltına alınmıştı.

Türkiye’nin iç borçlanması ile ilgili işleri artık bu isimler yürütecek.

Y.Y. bakanlıktaki üst düzey yetkililer arasında bulunuyor. Öyle ki, bakanlığın İstanbul’a taşınması planlanan bazı birimlerinde çalışanlar için özel liste hazırlıyor. Y.Y.'nin Ankara’dan İstanbul’a taşınması planlanan isimlerden, kendisine yakın olanları liste dışı bırakarak taşınmalarını önlediği de kulislerde konuşulanlar arasında.

Y.Y. daha önce Personel Dairesi Başkanlığı görevini yapmıştı. Y.Y.’nin başkanlığı yürüttüğü dönemde Personel Dairesi, FETÖ’nün etkili olduğu kurumlar arasında gösteriliyordu. Y.Y.’nin Personel Dairesi Başkanlığı döneminde yardımcısı olan A.K., bakanlıktaki yeniden yapılanmadan sonra açıkta kalınca, devreye girdi ve A.K.’yı kendi birimine alarak en gözde dairelerden olan İç Finansman Dairesi’nde uzman olarak görevlendirdi.

Bakanlık çalışanlarının asıl tepkisini çeken olay ise İstanbul’a taşınacak isimler arasında olan A.K.’nın Y.Y. tarafından başka bir dairede görevlendirilerek İstanbul’a gitmekten “kurtarması” oldu. Geçmişten bugüne taşınan yakınlık A.K.’yı taşınma listesi dışında bıraktı.

EKONOMİYİ DÜZELTMELERİ BEKLENİRDİ ANCAK…
Sonuç olarak, Türkiye’nin ekonomik açıdan sıkıntı yaşadığı dönemde, Hazine ve Maliye Bakanlığı ardarda yaşanan skandallarla çalkalanıyor.

Ekonomiyi düzeltmesi beklenen kadrolar, eş dost kayırmacılığıyla, kurumların hafızasını boşaltarak, ülkenin en önemli kurumunu tartışmalı hale getiriyorlar.