TÜSİAD Başkanı Kaslowski'den dikkat çeken görüşme sonrası ilk açıklama

TÜSİAD Başkanı Kaslowski'den dikkat çeken görüşme sonrası ilk açıklama

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri ile sürpriz bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası açıklamalarda bulunan TÜSİAD Başkanı Simone Kaslowski, 'Enflasyonla ilgili ciddi bir mücadele verileceğine inanıyoruz' dedi.

 Hazine ve Maliye Bakanı Nebati, bakanlığın toplantı salonunda TÜSİAD Yönetim Kurulu üyeleri ile bir araya geldi. TÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Simone Kaslowski, Nureddin Nebati ile ekonomideki son gelişmeleri ve riskleri değerlendirdiklerini belirterek, "Atılan adımların reel sektöre etkilerini tartıştık. Çok açık bir iletişim ve samimi bir görüşme oldu. Bu istişareyi de Bakan Bey ile devam ettireceğimize inanıyoruz." dedi.

 Kaslowski, vergi konularını ele aldıklarını, yeşil dönüşümle ilgili fırsatları kaçırmamak açısından da bazı önerilerde bulunduklarını dile getirerek, "Enflasyonla ilgili görüşlerimizi de paylaştık. Enflasyonla ilgili ciddi bir mücadele verileceğine inanıyoruz. Enflasyon çok yüksek seviyelere çıktı ama önümüzdeki dönemde bu konuda da ciddi adımlar atılacağını öngörüyoruz, ümit ediyoruz." diye konuştu.
Kredi faizlerinin seviyesine ilişkin bir soru üzerine de, finans sektöründeki sorunları da Bakan Nebati ile paylaştıklarını ifade eden Kaslowski, şunları kaydetti:

"Reel sektörde bu konuda bazı sorunlar var. Bunun üzerine de Bakanlık çalışıyor. Bunun da etkilerini göreceğiz. Şu an itibarıyla finansman kaynakları bulmakta sorunlar yaşanıyor. Bu tabii ki biraz kur şokundan da kaynaklanıyor. Bakanlık da bunun farkında ve bir paket üzerine çalışıyor."