TÜSİAD  Başkanı'ndan faiz açıklaması: Hakikati eğip bükemezsiniz!

TÜSİAD Başkanı'ndan faiz açıklaması: Hakikati eğip bükemezsiniz!

TÜSİAD Başkanı Erol Bilecik Yüksek İstişare Kurulu'nda açıklamalarda bulundu. Bilecik, 'Siyasal istikrar ve güven ortamıyla ekonomik istikrar at başı gibi gider.Ekonomide mucizeler yoktur, gerçekler vardır, hakikati istediğiniz gibi eğip bükemezsiniz.' diye konuştu.

Hepinizi saygıyla selamlıyorum.

Siyasal istikrar ve güven ortamıyla ekonomik istikrar at başı gibi gider.

Ülkemiz son derece zorlu bir süreçten geçiyor.

Bundan en çok etkilenen şüphesiz ülkemizin ekonomisidir.

Bugün sizlerle ağırlıklı olarak ekonomi hakkımda konuşmayı daha çok tercih ediyorum. Ekonomimizin geldiği durum geçmişe bakarak nerelerde hatalar yaptığımızı ve bu ları nasıl düzelteceğimizi düşünmemizi gerektiriyor.

Özellikle seçim öncelerinde TÜSİAD siyasete karışır denir. İlkelerimi gereği güç bir zaman siyasete karışmayız. Biz Türkiye’yi dünyada daha güçlü yapacak analizler yapar bunları kamuoyu ve devletimizle paylaşırız.

‘HAKİKATİ EĞİP BÜKEMEZSİNİZ’

Bizler iş insanlarıyız hedefimiz her zaman ülkemizin küresel gücüne ve refahına katkı sağlamaktır.

Ekonomide mucizeler yoktur, gerçekler vardır, hakikati istediğiniz gibi eğip bükemezsiniz.

Küresel ekonomi küresel rekabet demektir. Bu rekabette ayakta kalmak için rakiplerden bir adım önde olmalıyız. Tutarlı küresel ve ulusal verilere dayalı rasyonel ekonomi politikalarının uygulandığını görmeye özellikle bugünlerde çok ihtiyacımız var. Tedbirler bıçak kemiğe dayanmadan alınmalı.

PATİNAJ YAPIYORUZ

Sorunlarınızı zora girdikten sonra çözmeye kalkarsanız çok daha maliyetli olur. Ekonominin temelinde bir süredir zayıflamalar görülüyordu.

Bir an önce ekonomide duyulan güveni tahsis etmeliyiz. Aksi taktirde ekonomimiz sert bir düzeltmeyle karşı karşıya kalacaktır.

Yüksek büyüme ile ekonomimizin tekerlekleri hızlı dönüyor ancak yüksek cari açık ve enflaston nedeniyle patinaj yapıyoruz ilerleyemiyoruz.

Sanayi 4.0 olmazsa dolar 4.0 olur demiştik maalesef 4 lirayı geçti.