Ünlü ekonomist doların 17 TL olacağı tarihi açıkladı! Ürküten açıklamalar...

Ünlü ekonomist doların 17 TL olacağı tarihi açıkladı! Ürküten açıklamalar...

İki ünlü ekonomist Remzi Özdemir ve Evren Devrim Zelyut doların geleceği seviyeyle ilgili korkutan açıklamalarda bulundu. Dolar için yeni rakam veren Zelyut ocak ayını işaret ederken, Özdemir ise 'TL henüz dayak yemedi' dedi.

İki ünlü ekonomist Remzi Özdemir ve Evren Devrim Zelyut doların geleceği seviyeyle ilgili korkutan açıklamalarda bulundu. Dolar için yeni rakam veren Zelyut ocak ayını işaret ederken, Özdemir ise 'TL henüz dayak yemedi' dedi.

Dolar/TL üç gün önce yüzde 18 yükselişle 13,50 seviyesine gelerek rekor tazelemiş; Euro/TL de 15 seviyesine çıkmıştı. Türk lirası gelişen ülke para birimleri arasında en fazla değer kaybeden para birimi oldu.

DOLAR NE KADAR OLACAK? 

Peki piyasalarda yaşanan bu çalkantı ve yangın sürecek mi?

Ekonomistler de bir yandan kabineye bu konuda tavsiye ve uyarılarda bulunurken ekonomist Remzi Özdemir ve Evren Devrim Zelyut'tan çok çarpıcı Türkiye ve dolar analizi geldi.

Yeniçağ'ın haberine göre, her iki ekonomist de doların bu rakamlarda durmayacağını belirterek 17 liranın üstünü işaret etti.

Özellikle Remzi Özdemir'in kullandığı ifadeler korkuttu. Özdemir "Türk lirası henüz dayak yemedi" diyerek 2022 yılının ilk üç ayını gösterdi.

YouTube üzerinden bir program yapan iki ekonomist gündeme dair açıklamalar yaptı. 

SADECE TABELADA KALMAYACAK...

Evren Devrim Zelyut, konuyla ilgili olarak şöyle konuştu:

"Bakın bundan sonra ne olacak. Bu kur böyle 12 lirada sadece tabelada kalmayacak. Girdi maliyetleri nedeniyle kur geçişgenliği 1000 kere dedim 1001'inci kez diyorum. Yine korkunç bir enflasyon geliyor. Büyük bir enflasyon dalgası geliyor. Bu enflasyon firmalarımızdan gelecek ve bizi vuracak. Ve iş bununla da kalmıyor. Küresel enflasyon artıyor, ABD'de Avrupa'da.

Ve bunun üstüne asıl şenlik FED. FED, faizi 2022 ocak şubat ayında artırdığı zaman görün bakalım bu üç etki yan yana gelidiğinde Türkiyle enflasyonu, küresel enflasyon ve FED faiz artırımı geldiğinde dolarda 17 Plus diyeceğiz. Bunu durduracak tek bir şey var. Akıllı uslu ekonomi politikaları... Bütçede tasarruf yaparak kaynakları korumak lazım. Bunları yapmazsak eğer dolarda 17 Plus bizim kapımızı çalacak, bir, iki, ay üç içinde."

2022 YILINDA YAŞANACAK BÜYÜK KRİZİN ADI FED

Evren Devrim Zelyut'un değerlendirmelerine katılan Remzi Özdemir ise,

"Ben de şu anki dövizde yaşanan kur krizini bir fragman olarak görüyorum. 2022 yılında yaşanacak büyük krizin adı FED. Faiz artışı krizi. Türk lirası henüz dayak yemedi. Bu bizim kendi kendimizi dövmemiz. Asıl büyük şok yurt dışından gelecek. ABD'den FED'den gelecek. Faiz artışıyla birlikte Türk lirası çok büyük dayak yiyecek. Çünkü elimizde para yok, Merkez Bankası'nda para yok." tespitinde ve uyarısında bulundu.

İlgili Haberler