Ünlü ekonomistten flaş dolar tahmini: 5 faiz artışı...

Ünlü ekonomistten flaş dolar tahmini: 5 faiz artışı...

Ünlü ekonomist Atilla Yeşilada katıldığı bir Youtube yayınında küresel enflasyona ilişkin dikkat çeken analizlerde bulundu.

Bütün dünyanın gözü FED'in açıklayacağı faiz politikasına kilitlenmiş durumda... Amerika Birleşik Devletleri ve gelişmiş ülkeler 2008 yılından bu yana ilk kez yüksek enflasyonla karşı karşıya kalmış durumda...

ABD'DE ENFLASYON ZİRVEDE 
ABD’de enflasyon son 40 yılın zirvesine çıkmış durumda. ABD’de enflasyonun patlamasının sorumlularından biri olarak da Biden görülüyor çünkü halka doğrudan nakit yardımının sürdürülmesi piyasada para bollaşmasına neden oldu ve bu enflasyonu artıran sebeplerden biri olarak görülüyor. Tabii ki küresel enerji krizi maliyetlere ABD’de de yansıdı. Ancak ABD gibi düzenli enflasyona alışık olmayan bir ülkede yüzde 7’lik yıllık enflasyon tarihi seviyeleri işaret ediyor. Biden ‘dünyanın her yerinde enflasyon sorunu olduğuna’ işaret ediyor.

FED ENFLASYONLA MÜCADELEYE BAŞLAYACAK
Dolar ve altın aynı zamanda ekonomideki gelişmelere ilişkin dikkat çeken yorumlarda bulunan Ekonomist Atilla Yeşilada enflasyona ilişkin yorumda bulundu. Yeşilada, 2022 yılı itibari ile FED'in enflasyonla mücadeleye başlayacağını vurguladu. Ve FED'in 5 faiz artımı yapacağını öngördüğünü belirtti.