Yüksek kiraya bölgesel limit! Masada iki formül var

Yüksek kiraya bölgesel limit! Masada iki formül var

Son dönemde fahiş bir şekilde artış gösteren kiralık evlere yönelik hükümet harekete geçti. Vatandaşların mağduriyetinin giderilmesine yönelik farklı formüller masaya yatırılırken Hollanda’daki uygulama da yapılacaklar arasında yer alıyor.


Hayat pahalılığı ve kriz giderek derinleşirken artan ev kiraları halkın büyük tepkisini çekiyor.

Kira artışlarına ilişkin hükümetin formül arayışında olduğunu öne süren yandaş Türkiye gazetesi, iki ayaklı bir formül üzerinde çalışıldığını iddia etti.

VATANDAŞ MAĞDUR EDİLİYOR

Gazeteye konuşan ve ismi açıklanmayan 'AKP kurmayı', “Türkiye’de iş çığırından çıkmış durumda. Normalde Borçlar Kanununa göre 5 yıla kadar olan kira artışları TÜFE’ye göre yapılıyor. Bunun üzerine çıkamıyorsun. Ancak 5 yıldan sonra ev sahipleri isterse ‘Kiram düşük’ diyerek yeni bir kira tespiti yapabiliyor. Bunun için dava açabiliyor. Ev sahipleri 5 yıldan sonra rayiç bedel üzerinden yeni bir artış isteyebiliyor. Ama bugün ev sahipleri 2 yıl geçtikten sonra kiracısına zorlayıcı artış yapmak istiyor. Vatandaş mağdur ediliyor. Bu mağduriyetlerin giderilmesi yönünde de bir adım atılacak sanırım” dedi.

BÖLGESEL LİMİT İDDİASI
Hollanda, yüksek kira artışlarının önüne geçmek için kira bedellerine sınırlama getirme kararı almıştı. Buna göre, ev sahipleri, evlerini hükümetin belirlediği değerin üzerinde fiyatlara kiraya veremeyecek. Habere göre iktidar da buna benzer bir yöntem tartışıyor. Ancak Hollanda’dan farklı olarak kira artışlarına getirilecek limitler bölgesel olacak. Bu kapsamda, Türkiye’de başta büyükşehirler olmak üzere belli bölgelerdeki kira artışlarına bir sınırlama getirilebileceği belirtiliyor.

Habere göre 'AKP kaynakları', “Türkiye’nin tamamı için değil bu. Örneğin daha çok İstanbul gündemde ve İstanbul’un belli bölgelerinde bu yüksek artışlar söz konusu. Bu bölgeler belirlenebilir ve buna göre oransal sınırlamalar getirilir. Hollanda bunu yaptı. Türkiye’de benzer bir uygulama tartışılıyor” diye konuştu.

Gündeme gelen bir başka öneri ise belediyeler ve TOKİ aracılığıyla artan fiyatlara çözüm olarak ‘sadece kiralama amacıyla’ konut üretilmesi. Haberde bu formüle ilişkin "Bu alanda konut üretecek inşaat şirketlerine bazı destekler verilmesi, mülk sahiplerinin mağdur olmaması için de kira gelirlerinden alınan vergilerde indirime gidilmesi gibi öneriler tartışılıyor. Hükûmet bu formülleri devreye alarak, konut arzının karşılanmasını ve kira artışlarının dizginlenmesini hedefliyor" denildi.