Yurt dışı telefon kaydı 1500 TL olunca bu yönteme başvuruyorlar

Yurt dışı telefon kaydı 1500 TL olunca bu yönteme başvuruyorlar

IMEI kaydı için ödenen harç 1500 TL'ye çıkınca yurttaşlar bu fiyatı ödememek için farklı yöntemler aramaya başladı. Bunlardan en popüleri, eski telefonların IMEI numaralarının yenisine yüklenmesi oldu...

Cep telefonlarının yurt dışı fiyatı Türkiye’ye göre oldukça uygun olması nedeniyle yurttaşın tercihi oluyordu.

Son yasal düzenlemeyle bu telefonların IMEI kaydı için ödenen ücretin 618 liradan bin 500 liraya çıkarılması sonrası bu fiyatı ödemek istemeyenler yasa dışı yöntemlere yönelmeye başladı.

ESKİ TELEFONLARIN IMEI’LERİ YÜKLENİYOR
Bazı telefon teknik servisleri eski telefonların IMEI’lerini yurt dışından getirilen son model telefonlara atarak cihazların kullanılmasını sağlıyor. Bu nedenle kullanılmayan ve eskidiği için evlerde çekmecelerde saklanan telefonların değeri arttı. Satışları artan bu telefonlar ucuza satın alınarak IMEI’leri yeni telefonlara yükleniyor.

Ancak bu şekilde “IMEI atmak” için de belli başlı şartlar bulunuyor. IMEI kopyalanacak telefonun internete girmeye olanak sağlayan bir cihaz olması gerekiyor. Eskimiş, kullanılmayan, hatta kendisi yok olmuş ama IMEI numarası duran telefonlar, piyasada 50-100 lira arasında bulunuyor.

Bu cihazların IMEI’si kullanılarak yurt dışından getirilen telefonlar aktif hale geliyor. Birçok kişi yüksek harcı ödememek için bu yönteme başvuruyor.