Bitkileriniz çiçek açmıyorsa işte evinizi çiçek bahçesine çevirmesini sağlayacak tüyo

Bitkileriniz çiçek açmıyorsa işte evinizi çiçek bahçesine çevirmesini sağlayacak tüyo

Evinizdeki bitkilerin çiçek açmaması sizi endişelendirebilir, ancak endişelenmeyin, çözümü var! Bitkilerinizin çiçek açmasını sağlayacak bazı ipuçları paylaşacağız.

Öncelikle, bitkilerinizi doğru şekilde sulamak çok önemlidir. Her bitkinin sulama ihtiyacı farklıdır, bu nedenle bitkilerinizi ne sıklıkta sulamanız gerektiğini araştırın. Ayrıca, toprağın kurumasına izin vermeden önce sulama yapmaya özen gösterin.

PEKİ ÇİÇEĞİN AÇMASI NASIL SAĞLANIR?

Posta.com.tr sitesindeki içeriğe göre; Bazı bitkiler güneşi görmeye başladığı an çiçek açmak için tomurcuklanmaya başlar. Fakat bazı sorunlardan dolayı bitkiler tomurcuklanmıyor ve gelişmesi kısıtlanıyorsa denemeniz gereken birkaç yöntem var.

İLK ADIM SAKSI
 

Gövdesi büyümüş ve saksısı yetersiz gelen bitkiler çiçek açma konusunda zorluk yaşar. Bunun en önemli nedeni kökü kendisini geliştiremediğinden. Bu noktada yapılması gereken ise basit! Bir boy büyük saksıya çiçeğinizi ekin.

BUDAMA
 

Bitkinizde kurumuş dal veya kök varsa hemen budayın. Yoksa diğer kök ve dallara da zarar verip kurumasına neden olur.

Hem birçok bitki budandığı yerden çok daha fazla dal verir.

DÜZENLİ SULAMA
02-brf5.jpg

Kış mevsiminde sulama sayısı azalan bitkilerin havaların ısınmasıyla sulama sayısı çoğaltılmalıdır.

ÇİÇEĞİN COŞMASINI SAĞLAYACAK 2 KARIŞIM ÖNERİSİ

1. Deniz Yosunu Karışımı:

Deniz yosunu, bitkilerin büyümesini hızlandıran ve geliştiren bir besin kaynağıdır. Bu nedenle, çiçeklerinizin daha sağlıklı ve canlı görünmesini istiyorsanız deniz yosunu kullanabilirsiniz. Deniz yosunu karışımı yapmak için, 1 litre suya 1 yemek kaşığı deniz yosunu ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı çiçeklerinizin toprağına sulama yaparak uygulayabilirsiniz.

2. Kahve Telvesi Karışımı:

Kahve telvesi, bitkilerin toprağına organik madde eklemek için kullanabileceğiniz harika bir malzemedir. Kahve telvesi karışımı yapmak için, 1 litre suya 2 yemek kaşığı kahve telvesi ekleyin ve karıştırın. Bu karışımı çiçeklerinizin toprağına sulama yaparak uygulayabilirsiniz.  Fotoğraflar: Youtube.com 

İlgili Haberler