Domates, salatalık yerine bunu eken hasat sonrası para basıyor! Kilosu 1500 TL

Domates, salatalık yerine bunu eken hasat sonrası para basıyor! Kilosu 1500 TL

Kilosu 1500 TL'den satılan Salep son dönemde en iyi gelir kaynağı oldu.

Salep yetiştiriciliği için öncelikle uygun bir iklim ve toprak seçimi yapılmalıdır. Salep bitkisi genellikle nemli ve ılıman iklimleri tercih etmektedir, bu nedenle yağışlı bölgeler salep yetiştiriciliği için uygun olabilir. Toprak seçimi ise genellikle kumlu ve humuslu toprakları tercih etmek gerekebilir.

Salep bitkisi genellikle yumrularıyla üretildiği için uygun yumru temin edilmelidir. Yumrular genellikle Ekim ayında toprağa ekilir ve ilkbaharda çimlenmeye başlar. Bitkinin bakımı sulama, gübreleme ve zararlı organizmalarla mücadele gibi konuları kapsar. Hasat genellikle bitkinin dinlenme döneminde yapılır, genellikle sonbahar aylarında.
 

Orchis mascula, Salepgiller ailesine bağlı, er salebi ve Türk salebi olarak bilinen, bir orkide türüdür. Avrupa'da yaygın bir tür olup, Portekiz'den Kafkasya'ya kadar olan bölgede;'da, ayrıca Afrika kıtasında ve Orta Doğu'da ve İran'ın kuzey bölümünde doğal olarak yayılış gösterir. 

1 dönümden kaç kilo salep elde edilir?

bitkiler 2 ile 3 arası yumru yapmakta, dekara 100-125 kg yumru dikildiği takdirde 300-375 kg arasında verim elde edilmektedir. yumruların önceden bu şekilde ayrılması depolama esnasında çürüyerek etrafında bulunan sağlam yumruları da çürütme ihtimalini ortadan kaldırmaktadır.

Salep dikmek için izin gerekir mi?

Üretim yapmak isteyen çiftçilerin, üretim yerinin bulunduğu İl/İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğüne, bu Genelge ekinde yer alan Salep Üretimi Başvuru Formu (EK 1) ile müracaat etmeleri gerekmektedir.

İlgili Haberler