'1-2 sene sonra başka bir Türkiye olacak'

'1-2 sene sonra başka bir Türkiye olacak'

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener İzmir'deki ziyaretlerinin son gününde Bayraklı ve Çeşme belediyelerini ziyaret etti.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, İzmir ziyaretinin son gününe Bayraklı Adliyesi önündeki Şehit Fethi Sekin Anıtını Ziyaret ederek başladı.

Anıta çiçek bırakan Akşener terör örgütü PKK'nın 3 yıl önce düzenlediği terör saldırısında gösterdiği kahramanlıkla faciayı önleyen şehit polis memuru Şehit Fethi Sekin ve tüm şehitlerimiz için dua okudu.

Ardından Çeşme İlçe Başkanlığına giden Akşener, burada düzenlenen Tohum Takas Şenliği etkinliğine katıldı.

Etkinlikte bir konuşma yapan Meral Akşener, tarımda tohumun önemine değinerek, Türkiye’nin pek çok üründe ikinci kez aynı tohumun yetiştirilemediği bir sistemin içine girdiğini söyledi.  

Akşener, buradan çıkmanın yolunu ise şu sözlerle açıkladı: “Milli ve yerlilik diyorlar ya; asıl milli ve yerlilik Anadolu’nun keçisini, Anadolu’nun koyununu muhafaza etmekle olur.

Ben bir köylü kızıyım; ay çekirdeği yetiştirirdik, buğday ekerdik. Kimseye muhtaç olmadan bir hayat yaşanırdı.

Şimdi köylü için toprağı ekmesin, toprak boş kalsın diye teşvik veriliyor ve köylü evinde tutunmak zorunda kalıyor. Ekerse ektiği ürün para etmiyor girdiler çok pahalı ve sonuç itibariyle burada bir devlet bakış açısı yok.

Bu tohumdan üretilen ürünü satın almak zorundasınız. Ama ben inanıyorum sizin gibi inisiyatif sahibi ve inanmış insanlar bu işi başaracaklar. Belki de 1-2 sene sonra buraya tekrar geldiğimizde başka şeyler konuşuyor olacağız.

Rant rant onun dışında başka bir şeye bakılmıyor. Türkiye nasıl saman ithal ediyorsa, nasıl buğday tohum, mercimek, soğan, sarımsak ithal ediyorsa birgün dış politikada bir problem olduğunda bunları satamazlar ve bu ülke aç kalır aç. O yüzden kendimiz yetiştirmek zorundayız.

Anadolu’nun tohumlarını yetiştirmek ve satmak zorundayız. Buradaki hanımefendi ve beyfendilere teşekkür ediyorum, zor bir şeye soyundunuz, ama başardığınız zaman her şey çok farklı olacak” dedi.