15 Temmuz’da darbecilerin bileğini meyhaneden gelip büktüler!

15 Temmuz’da darbecilerin bileğini meyhaneden gelip büktüler!

15 Temmuz gecesi, darbecilere karşı verilen mücadele sırasındaki çarpıcı ayrıntılara bir yenisi daha eklendi. 

15 Temmuz darbe girişiminin ardından 3 yıl geçti. 251 yurttaşın hayatını kaybettiği, binlerce insanın yaralandığı FETÖ’nün kanlı girişiminin üçüncü yılında çeşitli anma törenleri düzenleniyor.

Darbe girişimi sonrasında başlayan davalar sonuçlanırken, FETÖ’ye ilişkin operasyonlar da devam ediyor. Tüm bu süreçte 15 Temmuz darbe girişimine ilişkin de yeni bilgiler ve görüntüler ortaya çıkıyor.

15 Temmuz gecesi, darbecilere karşı verilen mücadele sırasındaki çarpıcı ayrıntılara bir yenisi daha eklendi. Hürriyet gazetesi muhabiri Toygun Atilla, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan ile darbe gecesine ilişkin konuştu.

O dönem Başsavcıvekili olan İrfan Fidan, darbecilere karşı gözaltı kararı vermesini istediği savcıların o gece kısa sürede adliyeye gelmelerine şaşırmıştı. Çünkü savcılar Hikmet Pak ve Can Tuncay’ın evlerinin adliyeye uzak olduğunu İrfan Fidan biliyordu.

Bir de o gece yolların kapandığı ve yaşanan karmaşa düşünüldüğünde, İrfan Fidan savcıların erkenden adliyeye gelmesine anlam verememişti.

Bu sebeple Fidan, “Nasıl o kadar çabuk adliyeye geldiniz?” diye savcılar Pak ve Tuncay’a sordu. Bu soruya iki savcı da gülerek yanıt verdi. Haftanın sonu olması nedeniyle savcılar adliye çıkışında adliyenin yakınındaki bir meyhaneye gitmişlerdi. Savcıların yorgunluk atmak için meyhaneye giderek bir iki kadeh içmeleri, o gece İstanbul’da FETÖ’cü darbecilere karşı gözaltı işlemlerinin bir an önce başlamasını sağladı. İrfan Fidan ile savcıların telefonlaşmalarından kısa süre sonra, savcılar Tuncay ve Pak adliyede olmuşlardı.

Ayrıntı gibi görünen bir detay o kadar kritik önemde ki, İstanbul Cumhuriyet Başsavcısı İrfan Fidan da bu ayrıntı için şöyle diyordu:

“Bu darbe girişimi sadece belli dünya görüşünden insanlar tarafından engellenmedi. Onun için bu anıyı aktarmak istedim. O gün bu ülkenin kaderi için her dünya görüşünden bürokrat, yargı mensubu, polis ve vatandaş direndi, görevlerini eksiksiz yaptı. Bunlardan ikisi de mesai arkadaşlarım Can Tuncay, Hikmet Pak ve onlar gibi onlarcasıydı.”