'152 yıllık kurum bu hale mi düşmeliydi?'

'152 yıllık kurum bu hale mi düşmeliydi?'

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, CHP Grup Toplantısı'nda konuştu.

Kılıçdaroğlu, deprem vergisiyle ilgili gerçeği öğrenmek istediğini söylediğinde en ağır eleştirileri aldığını belirterek "Vatandaş "deprem vergilerini" soruyor. Vatandaşa bunun cevabını verin dedim. En ağır eleştirileri aldım. Önlem almadığınız için insanlar ölüyor. Bu vergileri topladın neden dayanıklı binalar yapmadın? "Bay Kemal'e mi anlatacağız bunu" diyor, ben senin ne yaptığını çok iyi biliyorum, sen vatandaşa cevap vereceksin. 82 milyon sana bu soruyu soruyor" diye konuştu.

Kamuoyunun gündeminden inmeyen Kızılay skandalına ilişkin açıklamalarda da bulunan Kılıçdaroğlu, "152 yıllık kurum bu hale mi düşmeliydi? Bütün vatandaşlarımızın vicdanına sesleniyorum. Yazıktır günahtır. Türkiye'ye yazıktır." dedi.

Kılıçdaroğlu'nun konuşmasından satır başları şöyle:

ELAZIĞ DEPREMİ

"Elazığ'da deprem olduğunda hemen Vali'yi aradım. Daha henüz ölüm haberleri gelmemişti. Biz bir iş bölümü yaparak acaba burada ne oldu, kayıp varsa yaraları nasıl sararız çabası içerisine girdik. Gelirseniz, trafiktir, yoldur, tıkanmadır, enkazdan insanlar çıkıyor, bu aşamada gelmeniz doğru değil dedi arkadaşlar. Daha sonra gittik. Bölgeye insani yardım götürmemiz gerekiyor. Enkazdan çıkan insanın bana anlattığı dert ne biliyor musunuz? "Evladım işsiz" diyor. Buna nasıl üzülmezsiniz? "

"Gerçek anlamda bir insanlık dramı var. Öyle gidip merhaba başınız sağ olsunluk basit bir olay değil. İki aylık çocuğunu, 7 yaşındaki çocuğunu, kayınvalidesini, eşini kaybeden bir gençle görüştük. Ben evdeydim çocukların oradaydı dedi. Neden diye sorduğumda, 'Bizim ev soğuk kayınpederin ki sıcak diye oraya gönderdik' dedi. Bu vicdani bir deprem. Bir gece Elazığ'da yattık. Daha sonra muhtarlarla da konuştuk."

"Bölgedeyken ciddi eleştiriler de aldım. Kaynağı biliyor musunuz? Ben bu kürsüde vatandaşların gerektiği bir soruya iktidarın cevap vermesi gerektiğini söyledim. Vatandaş "deprem vergilerini" soruyor. Vatandaşa bunun cevabını verin dedim. En ağır eleştirileri aldım."

"Özellikle AFAD'a teşekkür etmek isterim. Her gittiğimiz yerde Kızılay'ın değil AFAD'ın çadırları vardı."

ERDOĞAN'A DEPREM VERGİSİ ELEŞTİRİSİ

"Deprem ile mücadelenin iki ayağı vardır. Birincisi tedbir almaktır. Burası deprem bölgesi, bu işin uzmanları söylüyor. Deprem oldu binalar yıkıldı, onun adı kriz yönetimidir.  Önlem almadığınız için insanlar ölüyor. Bu vergileri topladın neden dayanıklı binalar yapmadın? "Bay Kemal'e mi anlatacağız bunu" diyor, ben senin ne yaptığını çok iyi biliyorum, sen vatandaşa cevap vereceksin. 82 milyon sana bu soruyu soruyor. Ben Van depreminde de gittim. Ailelerle çocuklarla buluştum. Bunların hepsini biliyoruz. Önlemi ne zaman aldın? 604 kişi öldükten sonra."

"Vergiyi aldın, 604 kişi öldü. 20 katrilyon lira harcadık diyorsun, daha fazlasını da aldın."